Aby autistka Hanička dokázala komunikovat

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

tablet; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Alexandra  Nováková
Patron příběhu

Mgr. Alexandra Nováková

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Jsem poradkyně rané péče a s rodinou spolupracuji od roku 2017. Hanička je autistka a vzhledem ke skutečnosti, že se svým okolím nedokáže funkčně komunikovat, jsme se snažili ve školce i doma zavést alternativní komunikační systém pomocí výměny obrázků. Tento způsob komunikace však Haničce nevyhovuje a odmítá ho. Hezky ale reaguje na aplikace na podporu mluvení, které je možné využívat na tabletu. Ten si Hanička – ostatně jako většina autistických dětí – moc oblíbila. Díky tabletu může trénovat nejen komunikaci, ale také stimulovat zrak pomocí aplikací speciálně určených ke zrakovému tréninku, což bylo rodičům doporučeno pro korekci Haniččiny oční vady. Rodiče doufají, že se díky tabletu a speciálním komunikačním aplikacím konečně dozvědí, jaké jsou Haniččiny potřeby a přání. V tuto chvíli si bohužel nemohou pořízení tabletu dovolit, proto jsme se společně rozhodli zkusit štěstí a požádat o finanční příspěvek prostřednictvím Patrona dětí. Předem vám moc děkuji za vaši podporu jakoukoli částkou.

Společně jsme vybrali
celou částku 2,920 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Tatínek vypráví příběh své dcerky, která se potýká s autismem a opožděným vývojem

Od svého narození nám naše Hanička dělala jenom radost. Byla chytrá, veselá a už jako batole hodně samostatná. S její maminkou jsme byli nejšťastnějšími rodiči široko daleko. Zlom nastal v jejích dvou letech, kdy jsme si z porodnice přinesli malého synka. Hanička přestala mluvit, jíst a stala se z ní náladová holčička. Pediatrička nás uklidňovala tím, že jistě jen trucuje a že jí to brzy přejde.

Po roce, kdy jsme z ní byli naprosto zoufalí, protože to bylo čím dál horší, jsme přesvědčili lékařku, ať ji pošle na nějaké vyšetření. První výsledky ukázaly na vývojovou vadu řeči a opožděný vývoj. Hanička proto byla zařazena do místní školky pro děti s autismem, kde se ale její stav během roku výrazně zhoršil. Přestala používat těch pár slov, která dříve uměla, a ztratila zájem o kontakt a práci s ostatními dětmi. Nebýt naší soustavné domácí práce a podpory zaměstnanců rané péče, Hanička by se nám zcela uzavřela ve svém vlastním světě.

Protože nás nastalá situace děsila, vyhledali jsme pomoc specialistů v oboru dětské neurologie. Ti došli k závěru, že má naše dcerka zvláštní formu autismu v kombinaci s opožděným vývojem. Abychom jí zajistili dostatečnou podporu, znovu jsme ji zapsali do školky pro děti s autismem, tentokrát ale v jiném městě. Kvůli velké vzdálenosti od našeho tehdejšího místa bydliště jsme se s manželkou přestěhovali a oba změnili práci. I tak ale Haničku do školky denně vozíme. Specialisté, které pravidelně navštěvujeme, jsou od nás navíc vzdáleni více než 100 km, takže jen dojíždění nás stojí spoustu peněz. A protože náš rozpočet není neomezený, chtěli bychom vás požádat o pomoc.

Hanička ve svých 5 letech není schopná verbálně komunikovat. Dorozumívací bariéra ji čím dál víc vzdaluje od nás i světa, ve kterém žijeme. Je pro nás nesmírně těžké jí cokoli vysvětlit a také ona se někdy zlobí, že nerozumíme tomu, co nám chce říct. Velmi dobře ale reaguje na výukové aplikace na tabletu, se kterými se seznámila během vyšetření u specialisty. Ten nám doporučil, abychom tablet pořídili i domů, nakoupili potřebné aplikace a pracovali s Haničkou na dalším rozvoji komunikace. Protože si ale v nejbližších měsících nemůžeme pořízení tabletu dovolit, prosíme o pomoc vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě