Františkovi na speciální terapii

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

intenzivní pohybovou terapii

Klim-Therapy

Rehabilitační program probíhá v Klimkovicích.

Obrázek daru
Anna Mazalová
Patron příběhu

Anna Mazalová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Františkovu rodinu znám již mnoho let. František je těžce zdravotně postižený a bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Je držitelem průkazu ZTP/P. Má postižený mozek a problémy s pohybem. Jako roční chlapeček se téměř nehýbal, ale po absolvovaných rehabilitacích se jeho stav neustále zlepšoval. Rodina věří, že jednou bude chodit. Proto investuje nemalé finanční částky z rodinného rozpočtu do všemožných rehabilitačních pobytů. Touto cestou bych chtěla pomoci zejména Františkově mamince, která na svých bedrech nese největší tíhu péče o postiženého synka. Protože o něj pečuje 24 hodin denně, nemůže chodit do práce. Chybějící příjem a s tím spojený nedostatek financí je velmi stresující pro všechny. Rodina ještě musí zabezpečit patnáctiletého syna Daniela. Jsem si vědoma, že je požadovaná částka vysoká, ale věřím, že lidé pomohou.

Společně jsme vybrali
celou částku 55,020 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby se František jednou mohl procházet po vlastních nohách.

S manželem máme dva syny, staršího Daniela (15), který studuje na gymnáziu, a mladšího Františka (10). Společně žijeme v rodinném domku v Březové u Sokolova, který jsme vybudovali ještě před narozením mladšího chlapce, a který je zatížen hypotékou. Manžel pracuje jako dělník, já se doma starám o Františka.

František se nám narodil na Štědrý den roku 2007 a byl pro nás krásným vánočním dárkem. Bohužel se velmi brzy ukázalo, že osud k němu nebude laskavý. Krátce po narození onemocněl a v pouhých čtyřech měsících byl hospitalizován v nemocnici. Po propuštění do domácího léčení se však jeho stav nadále zhoršoval. Proto jsme ho okamžitě převezli do Plzeňské nemocnice, kde mu lékaři zjistili pneumokokovou infekci. František byl dlouho v umělém spánku a připojen na plicní ventilaci. Trpěl nedostatkem kyslíku v těle a měl sepsi. Lékaři postupně stanovili diagnózu, která zněla: dětská mozková obrna, mentální retardace a opožděný psychomotorický vývoj.

František o Vánocích oslaví 10 let. S následky dětské mozkové obrny ale bojujeme dodnes. Oproti svým vrstevníkům má postižený mozek a problémy s pohybem. Nedokáže sám chodit. Po absolvovaných speciálních cvičeních a rehabilitacích se však jeho stav zlepšuje. Dokáže sám sedět a chůzi nacvičuje i doma, kde je mu skvělým pomocníkem chodítko. Za mírné podpory stojí a nakročuje do chůze.

I když má František mnoho postižení, všichni v rodině doufáme a věříme, že jednou bude sám chodit. Třikrát týdně ho vozím do školy v blízkosti našeho bydliště. Jde o odloučené pracoviště základní školy Kraslice v Novém Sedle. Při škole je denní stacionář, kde František ve speciální třídě absolvuje vzdělávací program, který je přizpůsobený jeho postižení. Doma pak máme cvičeného asistenčního pejska Matěje, kterého využíváme ke canisterapii (předává Františkovi teplo a formou hry procvičujeme ruce a trup).

Lékaři nám doporučují 2x až 3x ročně absolvovat rehabilitační pobyty. František na ně jezdí od svých tří let, takže jich má už hodně za sebou. Snažíme se mu doporučený počet pobytů dopřávat, bohužel nám ale docházejí úspory. Zdravotní pojišťovna nám lázeňskou péči proplácí pouze 1x ročně, a to na 4 týdny. Ostatní pobyty hradíme z rodinného rozpočtu. Mnoho peněz nás také stály různé zdravotní pomůcky (chodítko, kočár, mechanické vozíky, speciální zdravotní židlička).

Pro Františka je velice účinná komplexní čtyřtýdenní rehabilitace v sanatoriu Klimkovice. V červnu a červenci 2018 bych s ním ráda znovu absolvovala všechny terapie, které v sanatoriu nabízejí, včetně speciálního programu Klim-Therapy. Léčebný pobyt je na lékařské doporučení a většina terapií je hrazena ze zdravotního pojištění. Na program Klim-Therapy však zdravotní pojišťovna nepřispívá. Františkovi přitom tato pohybová terapie velmi pomáhá. Při posledním pobytu se mu viditelně zlepšily motorické funkce i držení těla.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě