Rehabilitační kočárek pro Tomáška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

příspěvek na speciálně upravený kočárek; dar zajišťuje REHA 2015, s.r.o.

Obrázek daru
Mgr. Jana  Hrachová
Patron příběhu

Mgr. Jana Hrachová

poradkyně Centra provázení

Komentář patrona

Před rokem do mého profesního života zasvítilo sluníčko v podobě Tomáška, který mě naučil vidět za hendikepem, se kterým se narodil, dary, jimiž je obdařen. Tomášek má v sobě potenciál mít rád život, být šťastný a především být inspirací a učitelem pro své okolí. A takových lidí na světě moc není. Tomášek se narodil s mnoha zdravotními obtížemi a začátek života strávil v nemocničním prostředí, které se mu stalo provizorním domovem. Poznal tam dobré i špatné stránky života a po celou tu dobu mu byli a jsou skvělou oporou jeho rodiče. Bez jejich lásky, péče a podpory by nemohl být. Bohužel se čím dál častěji objevují situace, ve kterých budou muset rodiče žádat o pomoc. A taková situace nastala právě teď. Aby totiž mohl Tomášek začít poznávat krásy světa, potřebuje speciální rehabilitační kočárek. Pojišťovna na něj něco přispěje, rodiče ale stále musí část doplatit. A protože aktuálně řeší úpravu bydlení, které musí být bezbariérové, nemají na pořízení kočárku potřebné peníze. Proto vás společně prosíme o pomoc.

Společně jsme vybrali
celou částku 9,857 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého nemocného synka

Náš roční Tomášek přišel na svět vážně nemocný. Narodil se se skoliózou, rozštěpem páteře a výraznou lordózou (přílišné zakřivení páteře směrem dopředu). Má srostlé obratle a přichycenou míchu. Lékaři mu později diagnostikovali nervosvalové onemocnění, tzv. kongeniální myopatii, jejímž projevem je svalová hypotonie (ochablost), která mu nedovoluje správně ovládat své tělo. Tomáška trápí také dýchaní, proto má tracheostomii. V noci ho navíc musíme připojovat ke kyslíku, nebo k umělé plicní ventilaci. A protože nedokáže sám jíst, krmíme ho PEG sondou rovnou do žaludku.

S Tomáškem dnes pravidelně cvičíme, a to doma i ve specializovaných rehabilitačních centrech, abychom rozhýbali jeho hypotonické tělo. Tomášek touží na vše dosáhnout a hlavně chce sedět, což se mu zatím nedaří. Když se při cvičení na chvíli dostane do pozice podobné sedu, snaží se v ní vší silou udržet. Jakmile se proto ocitne opět na zádech, je vidět jeho zklamání. Dokáže se ale přetočit z boku na bok a z polohy v leže na bříšku, kterou opravdu nemá rád, se umí dostat do celkem prazvláštní pozice, ve které je mu mnohem lépe. Je to náš šikula. Občas se sice při rehabilitacích tváří, že už nemůže, po chvilce odpočinku se ale začne zase usmívat a cvičení může pokračovat.

Tomáškovi i jeho skoro čtyřleté sestřičce se snažíme vytvořit příjemný domov a dopřát jim aktivity, které mají rádi. Chceme jim zajistit vhodné podmínky pro život a především dosáhnout toho, aby byli spokojení a měli ze života co nejvíce. Kvůli Tomáškovým zdravotním problémům je to ale náročné fyzicky, psychicky, organizačně i finančně. Bez obrovské podpory rodiny, zejména babiček, bychom to nezvládli.

Před námi je nyní finančně náročná přestavba starého bytu, v němž musíme Tomáškovi vytvořit bezbariérové prostředí. Musíme také pořídit speciální rehabilitační kočárek, který nám umožní brát ho více ven. Zatím totiž trávíme nejvíce času doma, v nemocnici a na cestách k lékařům. Tomášek nemůže být v klasickém kočárku, kvůli páteři a srostlým obratlům by v něm nevydržel.

S pomocí lékařů a fyzioterapeutů jsme vybrali kočárek, který si Tomášek vyzkoušel v FN Motol. Byli jsme z něj nadšení! Kočárek by nám umožnil chodit ven bez obav, že bychom riskovali další poškození Tomáškovy páteře. Navíc by se nám do něj vešel plicní ventilátor, který musíme mít neustále po ruce. Zhruba 30 000 korun nám naštěstí přislíbila pojišťovna a 35 000 korun nadace Pomozte dětem. Zbytek, tedy necelých 10 000 korun, si však musíme doplatit. Bohužel si momentálně takový výdaj nemůžeme dovolit, proto vás moc prosíme o pomoc.

Tomáškova neutuchající chuť do života, zvědavost, zapálení a snaha nás nepřestávají překvapovat. Nyní chce ze všeho nejvíce objevovat svět, který zatím zná jen ze svých obrázkových knížek. Chceme mu ukázat, že kromě domova, nemocnice a lékařů je všude kolem spousta krás. Abychom ho ale mohli přiblížit venkovnímu světu, neobejdeme se bez rehabilitačního kočárku. Proto vám budeme vděční za jakýkoli příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě