ABA terapie – 2 hodiny týdně po dobu 1 měsíce
Autistku Karolínku a její maminku znám necelý rok. Pravidelně se setkávám s maminkami dětí s neurovývojovými poruchami, a tak z vlastní zkušenosti vím, jak náročné je úspěšně rozvíjet dítě s diagnózou autismu (pracuji totiž jako poradce s metodou Neuro-vývojové stimulace – přecvičení poškozených primárních reflexů). Karolínčina maminka je úžasná žena, která se svým dítětem reálně a systematicky pracuje na každodenní bázi. Je to milující, inteligentní, cílevědomá a mimořádně vnitřně motivovaná žena. Je odhodlaná naučit svoji dcerku fungovat v běžném životě. Sama Karolínka je zlatíčko. Je veselá, v rámci možností učenlivá a otevřená. Se svojí maminkou mají velmi hluboký vztah. Úsilí, láska a péče, kterou maminka Karolínce věnuje, je obdivuhodná a zaslouží si podporu. Malá autistka dochází na ABA terapie, což je nejlepší možný způsob edukace dětí s poruchou autistického spektra. Je to však metoda náročná na čas i peníze, a protože rodině už docházejí finance, prosíme o pomoc u Patrona dětí. ABA terapie jsou účinné a Karolínka by v nich rozhodně měla pokračovat.
Společně jsme vybrali
celou částku
8,652
Kč
Děkujeme všem!
Maminka vypráví příběh své dcerky, která nemluví
Čtyřletá Karolínka je zvídavá holčička, která na svět nahlíží svým vlastním způsobem. Ráda hází věcmi, protože ji baví zvuk, který vydávají, když dopadnou na zem. Neustále je také v pohybu – skáče, běhá a prozkoumává vše, k čemu se dostane. Miluje hračky, které vydávají zvuky, bublifuky, skákání na trampolíně a na míči. Mezi její nejoblíbenější potraviny potom patří křupky.
Karolínka se zpočátku hezky vyvíjela, zhruba před dvěma lety se ale všechno změnilo. Přestala slyšet na své jméno, sama nejedla ani si nedokázala říct, že má hlad, museli jsme ji krmit a dávat jí pít. Nesnědla nic, v čem byly kousky, nespala, nezajímala se o nic ve svém okolí. Najednou začala žít ve svém vlastním světě, kterému jsme nerozuměli.
Dnes má naše dcerka diagnostikovaný autismus, ADHD a těžkou mentální retardaci. Největším problémem je však komunikace, protože Karolínka nemluví. Vidíme, že ji to trápí. Někdy se nám snaží naznačit, co potřebuje, a my to zkrátka nechápeme. Pak začne plakat a vztekat se, což vede až k sebepoškozování. Tomu se ale snažíme předcházet.
V září roku 2018, ještě před stanovením diagnózy, jsme najeli na výměnný obrázkový komunikační systém, zavedli jasný řád každého Karolínčina dne, cvičili motoriku a snažili se ji zapojovat do běžných činností. Ve snaze, aby dohnala své vrstevníky, jsme však docílili jen toho, že se nám začala vyhýbat. Když viděla, že pro ni máme přichystanou nějakou aktivitu, hned ji popadl záchvat vzteku.
Začali jsme proto hledat jiný způsob, jak Karolínku rozvíjet, a objevili jsme ABA terapii. Dnes spolupracujeme s úžasnou terapeutkou, kterou si Karolínka moc oblíbila. Pomáhá také nám, rodičům, s tím, jak s naší dcerkou pracovat doma. ABA terapie se věnuje individuálnímu rozvoji dítěte se zaměřením na funkční komunikaci. Pro naši Karolínku je to ta správná cesta, už teď vidíme první pokroky.
Rádi bychom jí ABA terapii dopřáli i dál, bohužel na to ale nemáme peníze. V naší rodině totiž pracuje jen manžel, já jsem na rodičovské dovolené s mladší dcerkou. Splácíme také hypotéku, péče o Karolínku je navíc finančně náročnější. Proto bychom vás rádi poprosili o příspěvek na ABA terapie, které naší holčičce moc pomáhají.