ABA terapie pro autistku Stelinku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ABA terapii na 2 měsíce; dar zajišťuje ABA Cetrum s.r.o.

Obrázek daru
Bc. Linda  Vejvančická
Patron příběhu

Bc. Linda Vejvančická

poradce rané péče/terapeut

Komentář patrona

Stela je holčička, kterou jsem potkala v rámci své praxe poradkyně rané péče. Je to tak neskutečně půvabná bytost, že si mě hned získala. Stela si vás nevšimne, když k nim přijdete domů, vypadá to, že vás vůbec neregistruje. Nemluví, neovládá běžné sociální dovednosti, nepřiběhne si vás ze zvědavosti prohlédnout. Stela žije s oběma rodiči a dvěma staršími sestrami v menší vesnici. Rodina si prožila těžkosti už s prostřední dcerou Kristýnou a bohužel se ukázalo, že ani Stela neprochází standardním vývojem. Stela nemluví, nedokáže funkčně komunikovat. Neumí si říct o to, co chce. Takové dítě se naučí obsloužit se samo (podá si pití, dovede maminku za ruku k lednici, k ovladači na TV apod.), ale ne vždy to jde. Pak přichází vztek, afektivní záchvaty, někdy i sebeubližování. Stela se také vzteká, trhá si při tom oblečení, je nešťastná a maminka jí nedokáže pomoct, protože někdy prostě neví. Dítě s poruchou autistického spektra si často neumí hrát. Vyhledává stereotypní činnosti, které ho uklidňují. Stela má ráda drobné předměty, se kterými manipuluje, prohlíží si je, ale funkční hru u ní neuvidíte. Stela také stále nosí pleny. Není pro ni důležité chodit na nočník. Pro děti s poruchou autistického spektra je typické, že mají problém učit se nové věci. Nevidí v tom smysl. Aby ale Stela mohla být samostatnější, musí se některé věci prostě naučit. Proto by byla rodina ráda, kdyby mohla Stela podstoupit ABA terapii. ABA terapie je intenzivní druh terapie, který věnuje spoustu času sběru dat, pozorování dítěte, interakci s ním a rozhovoru s rodiči a na základě toho se "šije na míru" způsob práce s dítětem. Dítě se může učit komunikovat, hrát si, rozvíjet v oblasti sebeobsluhy. Její výhodu vidím i v tom, že zapojuje do práce rodiče - učí je, jak s dítětem pracovat doma, v přirozeném prostředí.

Společně jsme vybrali
celou částku 40,800 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své dcerky, která žije ve svém vlastním světě

Stelinka je naše nejmladší dcerka, které byla těsně před třetími narozeninami diagnostikována porucha autistického spektra. Byl to pro nás obrovský šok, vůbec jsme to nečekali. Okamžitě jsme začali zjišťovat, co tato diagnóza obnáší, čímž se naše obavy jen znásobily. Pořád si klademe tyto otázky: Co přinese budoucnost? Bude Stelinka schopná chodit do školy? Bude vůbec někdy samostatná? A pokud ne, co bude dál?

Stelinka dnes ve svých třech letech nemluví a nerozumí, takže často vůbec netuší, co po ní chceme. Nedokáže si říct ani ukázat, co chce nebo potřebuje. Nevyhledává společnost jiných lidí, nestojí o kontakt s vrstevníky, neudržuje oční kontakt. Nezvládá sebeobsluhu, nosí plenky, neumí se sama obléknout, svléknout nebo si umýt ruce. V tuto chvíli není schopná ani připravená zvládnout nástup do běžné školky.

Pro nás, rodiče, to není snadné. Pereme se se Stelinčiným autismem, jak nejlépe umíme. Zařízení, která se autistickým dětem věnují, je ale zoufale málo a jsou přetížená. A když už se nám konečně podařilo jedno najít, zjistili jsme, že si všechny terapie musíme hradit sami a že nám pojišťovna nepřispěje ani korunu. Aktuálně nás Stelinčiny terapie stojí 20 000 korun měsíčně. Splátky hypotéky i naše životní náklady jsme dosud byli schopní pokrýt z příjmu manžela, nepředpokládali jsme však, že budeme mít dvě děti se speciálními potřebami a že nebudu schopná nastoupit do zaměstnání. Kromě Stelinky máme totiž ještě čtyřletou Kristýnku, která trpí opožděným psychomotorickým vývojem. Pětiletá Eliška je naštěstí zdravá.

V současné době si tak nemůžeme dovolit financovat ABA terapii, která je určena dětem s autismem. Tato terapie zvyšuje šanci naší Stelinky na začlenění se do společnosti, je však potřeba ji podstupovat co nejčastěji. Stelinka na ABA terapii momentálně dochází 3x týdně, pokud ale neseženeme dostatek finančních prostředků, nebude v ní Stelinka moci pokračovat.

Jak dlouho bude naše dcerka potřebovat takto intenzivní terapeutickou pomoc, ukáže čas. Teď však budeme vděční za každý příspěvek, který nám dá šanci prodloužit účast v terapii.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě