ABA terapie pro autistu Filípka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

intenzivní ABA terapii na 3 měsíce

Obrázek daru
Bc. Hana  Wohlgemuthová
Patron příběhu

Bc. Hana Wohlgemuthová

poradkyně rané péče - logopedka

Komentář patrona

S Filípkem a jeho rodinou jsem se osobně poznala zhruba před půl rokem. Jsem poradkyní rané péče a logopedkou v Občanském sdružení Logo a Filípek je zařazen mezi žadatele o sociální službu rané péče. Z důvodu naplněné kapacity naší služby zatím nedochází k pravidelným intervencím v jeho domácím prostředí, probíhá však intenzivní telefonické poradenství a došlo již k několika osobním setkáním. Filípek žije s maminkou a třemi bratry ve věku 14, 12 a 1 rok. Jeho maminka je milující, šikovná a snaživá, i přes spoustu práce se všem synům krásně věnuje a s Filipem stíhá intenzivně pracovat podle navržených postupů. Filípkovi totiž byla diagnostikována vysoce funkční forma autismu poté, co byly pozorovány nerovnoměrnosti v jeho vývoji. Nejproblematičtějším projevem diagnózy je velice nízká schopnost verbální komunikace. Jinak je Filípek šikovný, veselý a milý chlapec. Vzhledem k mírnému stupni narušení je schopný udržovat oční kontakt, o komunikaci se snaží, ale rozčiluje jej, že není vždy jeho komunikačnímu záměru rozuměno. S jeho komunikačními a socializačními problémy mu však pomáhá ABA terapie. Jedná se o intenzivní, časově i finančně náročný proces, který ale může výrazně zlepšit kvalitu jeho života. Filípek na terapii skvěle reaguje, je však potřeba začít s její intenzivní fází co nejdříve. Čím déle se totiž vyčkává, tím nižší je šance na úspěch, případně se navyšuje čas, po který bude muset terapie probíhat. A protože si maminka v tuto chvíli nemůže takový výdaj dovolit, prosí o pomoc vás.

Společně jsme vybrali
celou částku 45,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického syna

Filípek je veselý kluk, který má rád pohádkového Krtečka, Mimoně a všechna možná zvířátka. Po většinu času má dobrou náladu, umí se ale i pořádně rozčílit. Hodně ho zlobí, když chce někomu něco sdělit, ale nedaří se mu to. Filípek je totiž hyperaktivní autista a komunikace mu dělá obrovské potíže.

Autismus je neurovývojová porucha, u které není jasné, co je její příčinou. Někdo k němu může mít genetické dispozice, může jít ale také o reakci na očkování. S jistotou to nikdo říct nedokáže. U Filípka se autismus projevuje například tím, že si neumí hrát se svými vrstevníky – nekomunikuje s nimi a nechápe fantazijní hru. Umí sice říct pár slov, mumlá si je ale jen sám pro sebe. Nedochází mu, k čemu vlastně komunikace slouží.

Ráda bych mu proto dopřála tzv. ABA (aplikovaná behaviorální analýza) terapii, která je zaměřená na redukování „nevhodného“ chování a jeho nahrazování „správným“ chováním. Toho se docílí prostřednictvím intenzivního cvičení (25 – 40 hodin týdně) pod dohledem zkušeného terapeuta. Zkoušeli jsme už různé logopedy a terapie, nejlépe ale u Filípka zafungovala právě ABA terapie. Filípek si navíc nesmírně oblíbil svoji ABA terapeutku. Nedávno si jí dokonce sedl na klín a nechtěl jít domů. Začal po ní také hezky opakovat, takže se už v komunikaci posouvá kupředu.

ABA terapie bohužel není hrazená pojišťovnami a já jako samoživitelka od 4 dětí na ni nemám dostatek peněz. Prvky ABA terapie sice zkouším doma a docela se mi to daří, není to ale stejné, jako když to dělá profesionál. Proto jsem se rozhodla poprosit o finanční dar. Věřím, že se díky této terapii Filípek naučí lépe soustředit, hrát si a hlavně komunikovat.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě