ABA terapie pro Stelinku s autismem

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ABA terapie na tři měsíce; dar zajišťuje ABA Cetrum s.r.o.

Obrázek daru
Bc. Linda  Vejvančická
Patron příběhu

Bc. Linda Vejvančická

poradkyně rané péče/terapeut

Komentář patrona

Když jsme s rodiči malé Stelinky poprvé žádali o příspěvek na ABA terapie u Patrona dětí, vůbec jsme netušili, jestli se podaří tak vysokou částku vybrat. Nebyli jsme si ani jistí, zda terapie Stelince pomohou tak, jak se očekávalo. Pak jsem ale Stelinku viděla po pětiměsíční pauze a rozdíl v jejím chování byl patrný od prvního okamžiku. Při našem prvním setkání budila dojem, že mě neregistruje a věnuje se pouze svým zálibám. Nyní mě ale vítala v náručí maminky, dívala se mi do očí, „brebentila“ a za celou dobu mojí návštěvy nikam neodešla. Většinu času seděla mamince na klíně jako „běžné“ dítě, které se jen trošku stydí v přítomnosti cizího člověka. Nikdy předtím takhle mamince na klíně neseděla. ABA terapie jí tak evidentně sedla a pomáhá jí s rozvojem komunikačních a sociálních dovedností, vtahuje ji do našeho světa. Důkazem toho je i rozšiřující se slovní zásoba (používá více slov), napodobování činností, lepší oční kontakt a zájem o osoby a věci kolem sebe. A nejen to, velkým překvapením pro mě bylo, že se intenzivním nácvikem a spoluprací maminky a ABA terapeutů dosáhlo toho, že se Stelinka obejde bez plenek, což bývá u dětí s poruchou autistického spektra dlouhodobý a hluboký problém. I to je veliký úspěch a zadostiučinění pro rodinu, která si velmi přála, aby Stelinka zvládla chození na toaletu jako jiné děti v jejím věku. Přála bych proto Stelince, aby měla možnost v terapii pokračovat a rodina se těšila z jejích dalších pokroků. Držím palce, aby se to povedlo!

Společně jsme vybrali
celou částku 59,500 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své autistické dcerky, kterou ABA terapie přibližují našemu světu

Tříletá Stelinka je naše nejmladší dcerka, která má ráda pohyb venku. Jezdí na odrážedle, běhá, ujde neuvěřitelně dlouhé vzdálenosti a jen zřídka jí dojde energie. Před rokem jí však byla diagnostikována porucha autistického spektra.

Byl to pro nás obrovský šok, vůbec jsme to nečekali. Okamžitě jsme začali zjišťovat, co tato diagnóza obnáší, čímž se naše obavy jen znásobily. Pořád si klademe tyto otázky: Co přinese budoucnost? Bude Stelinka schopná chodit do školy? Bude vůbec někdy samostatná? A pokud ne, co bude dál?

Stelinka dnes moc nemluví a nerozumí, takže často vůbec netuší, co po ní chceme. Nedokáže si říct ani ukázat, co chce nebo potřebuje. Nevyhledává společnost jiných lidí, nestojí o kontakt s vrstevníky, neudržuje oční kontakt. Nezvládá sebeobsluhu, neumí se sama obléknout, svléknout nebo si umýt ruce. V tuto chvíli není schopná ani připravená zvládnout nástup do běžné školky.

Pro nás, rodiče, to není snadné. Pereme se se Stelinčiným autismem, jak nejlépe umíme. Zařízení, která se autistickým dětem věnují, je ale zoufale málo a jsou přetížená. A když už se nám konečně podařilo jedno najít, zjistili jsme, že si všechny terapie musíme hradit sami a že nám pojišťovna nepřispěje ani korunu. Aktuálně nás Stelinčiny terapie stojí 20 000 korun měsíčně.

Splátky hypotéky i naše životní náklady jsme dosud byli schopní pokrýt z příjmu manžela, nepředpokládali jsme však, že budeme mít dvě děti se speciálními potřebami a že nebudu moct nastoupit do zaměstnání. Kromě Stelinky máme totiž ještě čtyřletou Kristýnku, která trpí opožděným psychomotorickým vývojem. Pětiletá Eliška je naštěstí zdravá.

V současné době si nemůžeme dovolit financovat ABA terapii, která je určena dětem s autismem. Stelinka si ji už díky dárcům Patrona dětí vyzkoušela a moc jí pomáhá. Začínáme vnímat její první pokusy o vzájemnou komunikaci a větší zájem být v naší společnosti. Stelinka si s námi zvládne prohlížet knížku, i když u toho vydrží jen chviličku. Ještě nedávno se však o takovou aktivitu ani nepokusila, to raději utekla a knížku si prohlížela o samotě. Postupně se také učí sebeobsluze, aby si dokázala např. umýt ruce nebo se svléknout.

Jdeme pomalinku, krůček po krůčku, věříme však, že díky ABA terapii vše zvládne a jednou bude samostatná. Stelinka na ABA terapii momentálně dochází 3x týdně, pokud ale neseženeme dostatek finančních prostředků, nebude v ní moci pokračovat. A to by ji mohlo vrátit zase úplně na začátek. Jak dlouho bude naše dcerka potřebovat tuto intenzivní terapeutickou pomoc, ukáže čas. Teď však budeme vděční za každý příspěvek, který nám dá šanci prodloužit její účast v terapii.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě