Aby autista Adámek zvládal výuku ve škole

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

hybridní notebook; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Lucie  Velechovská
Patron příběhu

Lucie Velechovská

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Adámka znám už od jeho narození. S jeho maminkou jsme dobré kamarádky, a protože máme stejně staré děti, trávily jsme společně hodně času. Adámek je autista, a aby ve škole zvládal vše, co má, potřebuje notebook. Maminka, která je v invalidním důchodu, si ale takový výdaj nemůže dovolit. Pojďme jim proto společně pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 19,040 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického synka

Jedenáctiletý Adámek je autista s poruchou pozornosti, ADHD, lehkou mentální retardací a opožděným vývojem. Poslední vyšetření na magnetické rezonanci navíc odhalilo nález na hypokampu, který může časem způsobit epilepsii nebo roztroušenou sklerózu. Adámek tak bude po několik dalších let pod pečlivým dohledem lékařů a vypadá to, že v jejich ordinacích budeme častěji než doma.

Adámek letos nastoupil do 6. třídy, kde mu pomáhá asistent pedagoga. Má dny, kdy mu to ve škole jde, pak ale přijde ráno, kdy vidím, že ho nečeká dobrý den. To se mu potom ani přes snahu jeho asistenta ve škole nedaří. Navíc stačí, aby byl unavený nebo nepochopil, co se po něm chce, a v tu chvíli zcela přestává spolupracovat. Umí ale zabrat, a pak je opravdu moc šikovný.

Adámkovi zatím moc nejde psaní rukou. Píše pomalu, jako dítě v 1. třídě. Nedokáže si dělat vlastní zápisky, musí mu s tím pomáhat asistent. Jakmile však může psát na klávesnici, jde mu to mnohem rychleji a zvládne i diktát, který je běžně nad jeho síly. Proto bych mu po poradě s učiteli a lékaři ráda pořídila hybridní notebook, který jednak funguje jako běžný notebook s klávesnicí, dá se ale použít i jako tablet. Microsoft má navíc výborné programy pro studium dějepisu, zeměpisu, chemie i fyziky, které autistickým dětem předkládají učivo v podobě, které rozumí. Díky těmto programům by se Adámek také dokázal lépe zorientovat v čase a prostoru (což je koncept, který vůbec nechápe) a zlepšil se v komunikaci.

Hybridní notebook však stojí bezmála 20 000 korun, které bohužel nemám. Kvůli vleklým zdravotním problémům s ploténkami, krční i bederní páteří jsem totiž v invalidním důchodu. Někdy navíc musím uprostřed dne dojet pro Adámka do školy, protože má občas stavy, kdy je agresivní. Naplánovat si jakékoli přivýdělky je tak pro mě opravdu těžké. Vím, že notebook mého synka přiblíží k jeho spolužákům a světu, v němž společně žijeme. A protože mu ho sama nemohu pořídit, prosím o finanční příspěvek vás. Budu vám za něj nesmírně vděčná.

P. S. Jméno chlapce v příběhu bylo změněno. Děkujeme za pochopení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě