Aby autista Daneček rozuměl svému okolí

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Martina  Stavjaníková
Patron příběhu

Mgr. Martina Stavjaníková

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Danečkovu maminku znám už z dob jejího dospívání. Později jsme se setkaly i profesně. Daneček žije v úplné rodině s rodiči a starší sestřičkou Eliškou. Oba rodiče pracují, maminka ale může pracovat pouze na zkrácený úvazek, protože se musí věnovat Danečkovi – v zaměstnání je 3x týdně, vždy na noční směně. Rodiče tak mají finanční prostředky na běžný chod domácnosti a rodiny, pořízení drahého iPadu je však momentálně nad jejich finanční možnosti, proto prosí o pomoc vás. Daneček se svým okolím vůbec nemluví, není schopen očního kontaktu a vyhýbá se dotykům. Běžné společenské situace jsou pro něj nesrozumitelné, a když jim nerozumí, reaguje na ně pro své okolí divným způsobem - pláče, zlobí se apod. Jeho hlavním problémem je ale komunikace s okolím. Na iPadu však může používat mnoho aplikací, které jsou vytvořeny speciálně pro děti s poruchou autistického spektra a pomohou mu sdělit to, co potřebuje. Díky těmto aplikacím také lépe pochopí okolní svět a různé sociální situace, lépe zvládne emoční situace a orientaci v čase. Jednotlivé aplikace už rodiče zvládnou nakoupit z vlastních prostředků, na iPad už jim ale peníze nezbývají.

Společně jsme vybrali
celou částku 8,674 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického synka

Když se nám Daneček narodil, hned nás překvapil svou téměř pětikilovou váhou. Byl to pořádný obřík. Jak šel čas, začali jsme si všímat zvláštností, které dělal, především však toho, co nedělal – neukazoval, nedíval se nám do očí a nereagoval na naše zavolání. Chvíli jsem si myslela, že je snad hluchý. Po několika vyšetřeních se ale ukázalo, že je Daneček autista s poruchou soustředění. Tehdy nám začalo hodně krušné období.

Měla jsem výčitky z toho, jestli jsem náhodou neudělala něco špatně. S manželem jsme se to snažili pochopit a přijmout, bylo to ale hodně těžké. Teď už jsme se s tím naučili nějak žít, začátky a seznamování se s touto diagnózou však byly opravdu těžké.

Daneček je dnes naším čtyřletým sluníčkem a neumím si představit, že bychom ho neměli. Chodí do speciální školky, kde je moc rád. Ostatní děti jsou pro něj velkou motivací. Daneček má také sedmiletou sestřičku Elišku, která je hodně svá. Vydržela období, kdy se pořád vztekal, křičel a bouchal kolem sebe. Daneček naštěstí nakonec povolil a pustil ji k sobě. Eliška to tak s ním dnes opravdu umí.

Daneček má problémy s komunikací, porozuměním, sociální interakcí a hrou. Oproti začátkům už ale reaguje na své jméno, takže když ho zavolám, přijde za mnou. Bohužel s námi však nemluví. Sám pro sebe si ale zpívá písničky v angličtině a nahlas počítá – čísla jsou jeho velkou vášní. Podle odborníků máme naději, že s námi jednou bude mluvit, musíme však být trpěliví a hodně s ním pracovat. Ke komunikaci nám zatím slouží speciální kartičky, díky kterým se jakž takže domluvíme.

Ve školce i ve speciálně pedagogickém centru nám teď doporučují Apple iPad se speciálními aplikacemi pro autistické děti, které by naši vzájemnou komunikaci hodně ulehčily. Díky těmto aplikacím by Daneček mnohem lépe chápal, co mu chceme říci, a on by lépe rozuměl nám. Jednotlivé programy jsou navíc „sestaveny“ takovým způsobem, který je pro malé autisty zajímavý, takže u něj vydrží delší čas. Daneček má totiž diagnostikované ADHD a prakticky není možné ho udržet v klidu. S iPadem se to ale může změnit.

S manželem bychom Danečkovi iPad rádi pořídili, v tuto chvíli na něj ale nemáme dostatek peněz. Manžel sice pracuje a já chodím 3x týdně na brigády, kvůli péči o Danečka jsou však mé pracovní možnosti dost omezené. Přemýšleli jsme i nad nějakým levnějším tabletem, ten ale není kompatibilní s aplikacemi pro autisty. A protože chceme pro našeho syna jen to nejlepší, prosíme vás o pomoc s pořízením iPadu. Budeme vděční za jakýkoli příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě