Aby autista Vojtíšek lépe chápal svět kolem sebe

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

neuro-vývojovou stimulaci a individuální terapii nácviku sociálních dovedností (na půl roku, 1x týdně); dar zajišťuje AUT-Centrum o.p.s.

Obrázek daru
Monika  Jarolímková
Patron příběhu

Monika Jarolímková

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Vojtíšek je milý a veselý kluk, kterého znám už od narození. S jeho maminkou jsme totiž kamarádky a přátelíme se skoro 20 let. Vojtíšek má diagnostikovaný dětský autismus, což mu způsobuje problémy v navazování kontaktů, nedokáže se také vyjádřit a často ani „není tady s námi“ v přítomnosti. Maminka se moc snaží ulehčit mu život a posunovat ho dále ve vývoji, jako samoživitelka to má ale velmi těžké. Vždyť jen pravidelné terapie stojí kolem 70 000 korun ročně! Maminka si teď nemůže dovolit nadále financovat neuro-vývojovou terapii a terapii nácviku sociálních dovedností, které Vojtíškovi hodně pomáhají. Moc bych jim oběma přála, aby se na ně usmálo štěstí a mohli pokračovat v terapiích, které Vojtíška přibližují k nám ostatním. Pojďte jim společně se mnou pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 25,200 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Vojtíšek potřebuje terapie, které mu otevřou dveře do našeho světa

Pětiletý Vojtíšek je uzavřený kluk, který toho moc nenapovídá. Když už ale něco řekne, stojí to za to. Svými často až filozofickými úvahami totiž baví své okolí. Kdybyste se ho dnes zeptali, čím chce být, až vyroste, nejspíš by vám odpověděl, že jednou bude traktoristou nebo bagristou. Z jeho pokojíčku se totiž neustále ozývá vrčení, houkání a troubení a malé traktory a bagry máme úplně všude.

I když Vojtíšek na první pohled vypadá jako zdravý kluk, bohužel tomu tak úplně není. Když mu byl rok a půl, začala jsem mít pocit, že je něco jinak. Prošel si mnoha vyšetřeními u psychologa, psychiatra i neurologa, šla jsem se poradit také do Národního ústavu pro autismus. Tušila jsem, co přijde, ale pořád jsem doufala, že se mýlím. Bohužel, před rokem se mi potvrdilo, že je Vojtíšek autista.

Dnes tak jen obtížně rozumí světu, v němž žijeme. Těžce se v něm orientuje, někdy nerozumí mluvenému slovu a má silnou poruchu pozornosti. Dokáže se soustředit jen malou chvíli, po které ho vždycky přepadne velká únava. Chytají ho také křeče do rukou a zlobí ho jemná motorika. Aby mohl ve školce plnit úkoly s ostatními dětmi, musí mít k sobě asistenta.

Vojtíšek samozřejmě podstupuje rozličné terapie, které mu pomáhají lépe se orientovat v našem světě. Většina těchto terapií probíhá v AUT-Centru, kde je Vojtíšek moc spokojený. Skvělé zkušenosti máme s tamější neuro-vývojovou stimulací, což je cvičení, které díky správné stimulaci mozku napomáhá k lepšímu soustředění. Dochází při něm také k odbourávání špatných primárních reflexů, které teď ovládají Vojtíškovo smyslové vnímání, řeč, rovnováhu, koordinaci pohybů i schopnost učit se a komunikovat. Prováděné cviky však kopírují ty správné primární reflexy, čímž mozek dostává druhou šanci „zapamatovat“ si je a postupně se tak naučit řídit tělo správně. Vojtíšek rovněž dochází na individuální terapie, kde se věnuje nácviku chování a sociálních dovedností. Učí se tam, jak vyjádřit své potřeby a jak klidněji reagovat na neočekávané situace a změny.

Tyto terapie ale nejsou hrazeny pojišťovnami, a protože jsem teď v pracovní neschopnosti, nemohu si je dovolit dále financovat. Proto i ta nejmenší finanční pomoc od vás pro mě bude obrovským štěstím. Vojtíška totiž vychovávám sama. Od jeho otce jsem z důvodu domácího násilí odešla už v těhotenství a od té doby žijeme s Vojtíškem sami. Běžně zvládám všechno poplatit sama, teď jsem ale ocitla v situaci, kdy potřebuji pomoc. Moc vám všem předem děkuji.

P. S. Jméno mého syna v příběhu není skutečné, náš příběh ale skutečný je!

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě