Aby autistka Monička dokázala komunikovat

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

kurz českého znakového jazyka pro maminku

Obrázek daru
Sabina  Růžková
Patron příběhu

Sabina Růžková

sociální pracovnice

Komentář patrona

Monča je veselá sedmiletá holčička, která prožívá každodennost skrz svůj vlastní vnitřní svět. Má totiž diagnostikovaný dětský autismus. Navštěvuje speciální školu, kde paní učitelky ovládají znakový jazyk a Monička, u které se řeč nerozvinula, si už pár základních znaků osvojila. Rodiče, logopedi i speciální pedagogové si dlouho nebyli jistí, jaký způsobem bude Monička komunikovat. Teď se už ale ví, že má výbornou schopnost napodobovat a že nejlepší způsob komunikace pro ni představuje právě znakový jazyk. Aby si ho ale osvojila ještě lépe, musí se ho naučit i maminka. Proto bych vás chtěla poprosit o příspěvek na kurz českého znakového jazyka právě pro Moniččinu maminku. Ta díky tomuto kurzu konečně pochopí, co ji její dcerka říká, a zároveň ji naučí ve znakovém jazyce účinněji komunikovat.

Společně jsme vybrali
celou částku 3,990 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své dcerky

Sedmiletá Monička je aktivní holčička, která ráda plave a bruslí. Hodně spolu také vyrážíme na výlety a dlouhé procházky, protože ji chůze moc baví. Svět kolem sebe však vnímá jinak než ostatní. Je totiž autistka s opožděným vývojem, který se nejvíce projevuje v řeči.

Monička téměř nemluví. Zvládne sice pár slůvek, to je ale všechno. Dlouho jsem nevěděla, jak s ní komunikovat, pak jsme ale s lékaři a učiteli ve speciální škole zjistili, že je velmi šikovná v nápodobě. Paní učitelky, které ovládají znakový jazyk, ji naučili pár znaků a ukázalo se, že jí to vyhovuje. Její snaha dorozumět se se mnou se ohromně zvýšila a já z toho mám velkou radost. Když tápu a nevím, co mi chce říct, snaží se mi to namalovat nebo ukázat pomocí rukou. Znaky jsou pro ni zkrátka jednodušší a srozumitelnější než řeč.

V Centru Terapie Autismu mi proto doporučili v učení se znakovému jazyku pokračovat. Abychom se s Moničkou mohly navzájem dorozumět, je ale potřeba, abych znakový jazyk ovládala i já. Potřebuji proto absolvovat kurz českého znakového jazyka v hodnotě necelých 4 000 korun. A touto cestou bych vás ráda poprosila o příspěvek na něj.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě