Aby Gábinka mohla říct, co cítí a po čem touží

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

logopedii-rozvoj komunikačních dovedností

Obrázek daru
Jana Geierová
Patron příběhu

Jana Geierová

Pracovnice neziskové organizace

Zobrazit komentář Patrona

Gábinka je jedním z 12 dětí s Downovým syndromem, které pravidelně navštěvují oblíbenou „Logopedii s tetou Helčou“, jak lidově ve spolku Úsměvy nazýváme Rozvoj komunikačních dovedností. Gábinku, stejně jako všechny ostatní děti i jejich rodiče, znám osobně a jsem velmi ráda, že mohu být patronem jejich příběhů.

Paní Helena je naše milá a vážená paní logopedka, která se dokáže každému věnovat individuálně podle jeho komunikačních schopností, nálady, věku a silných stránek. Její trpělivý a hravý přístup si získal všechny děti, které na logopedii do Úsměvů každý týden docházejí.

Některé děti mají na logopedii nejraději chvíle, kdy mohou s Helčou společně nachystat pomůcky na svou lekci, případně i na lekci pro dalšího kamaráda, který přijde na řadu po nich. Jiné zase zbožňují hru na klávesy a zpívání lidových písniček. Vím, že některé děti nejvíce baví cvičení na podporu dechu a výdechového proudu. Jiní potřebují vždy nejprve poskládat domečky podle barev a všechny barvy si hezky pojmenovat, než se pustí do něčeho nového. Některé děti trvají na tom, že projdou všechny logopedické pracovní listy ze své složky od začátku až do konce, a stejným způsobem pak pracují i doma samostatně. Pro dalšího pravidelného žáčka tety Helči je zase důležité začít hodinu logopedie sérií říkadel a písniček. Helča se dokáže na své různorodé klienty citlivě naladit a svým klidným přístupem je posouvat dál v rozvoji komunikačních dovedností. Je skvělé, že dětem nabízí nejen jejich osvědčené jistoty, ale vždy má připravenou i nějakou novou zajímavou pomůcku.

Finanční dar, který by pokryl náklady na zdravotní službu logopedie po dobu sedmi měsíců, tedy do konce kalendářního roku s výjimkou letních prázdnin, by všem rodinám výrazně usnadnil jejich nelehký úkol péče o dítě s Downovým syndromem. Většina pravidelných klientů logopedie musí na terapii do Brna dojíždět, ne všichni mají průkaz ZTP/P a často si tak hradí nejen samotnou logopedii, ale i cestovní náklady. Jsem velmi vděčná za možnost požádat Patrona dětí o finanční podporu Rozvoje komunikačních dovedností pro Gábinku i ostatní děti.

Společně jsme vybrali
celou částku 14,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Řeč je pro Gábinku největší výzvou v jejím vývoji. Díky logopedické péči má šanci postupně najít cestu k mluvené komunikaci a lépe se dorozumět se světem kolem sebe.

Jsme rodiče dvou holčiček – starší sedmileté Adélky a mladší pětileté Gábinky, která se narodila s Downovým syndromem. Tato vrozená genetická vada způsobuje opoždění ve všech oblastech psychomotorického vývoje a u Gábinky je nejvýraznější právě v oblasti řeči.

Gábinka pravidelně navštěvuje logopedii, díky které se její řečový vývoj pomalu, ale postupně zlepšuje. Přesto je její opoždění v komunikaci stále velmi významné. Zatím se dorozumívá převážně pomocí znaků a gest a ne každý jí dokáže porozumět. V takových chvílích bývá smutná a bezmocná.

Gábinka proto dochází na více terapií, které jí pomáhají osvojovat si dovednosti, jež jiné děti získávají přirozeně. V oblasti řeči je pro ni pravidelná logopedická péče zásadní. Jen díky ní máme naději, že nám jednou dokáže říct, jaké má sny, přání nebo co ji trápí.

Rádi bychom Gábince dopřáli intenzivnější lekce logopedie. Díky častějšímu a pravidelnému trénování si může řeč dříve a lépe osvojit, což jí umožní snazší a jistější komunikaci s okolím.

Gábinka je usměvavá, veselá a pozitivní holčička. Má velmi ráda svou rodinu, především starší sestru Adélku, která je pro ni velkým vzorem a oporou.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě