psychoterapii metodou biosyntézy; dar zajišťuje Zuzana Čepelíková
Bc. Jitka Altmanová
vedoucí Centra podpory náhradní rodinné péče
Zobrazit komentář PatronaNaše organizace Centrum pro rodinu Náruč, z.ú. doprovází pěstounské rodiny a Alenčinu rodinu známe právě proto, že vykonává pěstounskou péči na přechodnou dobu. Rodina si Alenku osvojila, když jí byl rok a dva měsíce a dnes je z ní už žákyně 6. třídy. Od počátku trpěla hyperaktivitou a poruchou pozornosti, s nástupem puberty se ale její chování zhoršilo. Hned po svém narození utrpěla trauma, kdy ji opustila vlastní matka. Rok pobývala v dětském centru, kde neměla jednu primární, stabilní a bezpečnou pečující osobu, ke které by se mohla zdravě vztahovat. Takovými bezpečnými a jistými osobami se stali až její současní rodiče. S ohledem na projevy jejího chování a v kontextu její komplikované rané historie jí byla doporučena dlouhodobá terapie metodou biosyntézy. Sezení by měla probíhat jednou za sedm až deset dní s tím, že si je rodina bude hradit sama. Pro Alenčiny rodiče je však dlouhodobé financování těchto terapií nemožné a pojišťovny nepomohou. Proto vás s mojí podporou prosí o příspěvek na terapie, které mohou Alence změnit život.
Celou částku se bohužel nepodařilo vybrat. Dary se ale nikde neztratily, podpořili jste jimi jiné dětské příběhy. Děkujeme!
Maminka vypráví příběh Alenky, která si životem nese trauma z raného dětství
S manželem vychováváme dvě úžasné holky – Elišku, která studuje cestovní ruch, a Alenku, veselou dívku se zálibou v tanci a jízdě na kole. Někdy je nás doma dokonce ještě víc. Jsem totiž pěstounka na přechodnou dobu, což znamená, že se občas staráme i o jiné děti.
Alenku jsme si osvojili jako roční děvčátko. Její matka byla narkomanka, takže se po svém příchodu na svět potýkala s abstinenčními příznaky. Matka ji opustila už v porodnici, a tak Alenka strávila první rok svého života v kojeneckém ústavu. I když byla maličká, všechny tyto okolnosti na ní zanechaly stopy a ovlivnily celý její život.
Naše holčička má diagnostikovanou těžkou hyperkinetickou poruchu (ADHD) a poruchu ve vytváření citového pouta. Děti, které v prvních měsících a letech svého života neměly možnost vytvořit si citový vztah ke svým rodičům či opatrovníkům, totiž často nevěří ostatním lidem a moc se nezajímají o své okolí. Zaměřují se zejména na to, aby byly v bezpečí, tudíž jsou neustále připraveny k „boji“ nebo obraně. Ruku v ruce s tím jdou i problémy s chováním.
Dnes Alenka potřebuje dohled nad veškerou svojí činností, a to od oblékání přes hygienu až po plnění školních povinností. Aby mohla vést v budoucnosti normální a samostatný život a vyhnula se kupříkladu omezení svéprávnosti, byla jí doporučena psychoterapie metodou biosyntézy. Ta by jí mohla pomoci v nalezení a uvědomění si sama sebe, v úpravě chování a socializaci. Bohužel se ale jedná o terapii, která není hrazena zdravotními pojišťovnami. Jedna hodina psychoterapie stojí 900 korun, což si v situaci, kdy je manžel kvůli onemocnění srdce v pracovní neschopnost, nemůžeme dovolit. Proto se obracíme na vás a prosíme o pomoc.