Aby Martínek lépe chápal svět kolem sebe

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Marta Saletová
Patron příběhu

Marta Saletová

sociální pracovnice - Společnost pro ranou péči

Komentář patrona

Martínek je usměvavý chlapeček, u nějž mají rodiče i lékaři podezření na dětský autismus. Martínek žije ve svém vlastním světě a pro rodiče není jednoduché s ním komunikovat. Způsob, jak mu srozumitelnější cestou vysvětlit, co se kolem něj děje, představuje iPad a speciální aplikace iSEN. Pro rodinu by to byl skvělý pomocník při domácí výuce.

Společně jsme vybrali
celou částku 7,990 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, jak ho napsal osud

Martínkovi bude letos pět let. Když se zrovna cítí dobře, je to usměvavé sluníčko. Dobrých dnů však mnoho nemívá. Martínkův život určují rituály, bez kterých se neobejde. Ven vyjde pouze tehdy, když má zakryté celé tělo – mikina, tepláky a kapuce tvoří stejnokroj, který Martínek nosí napříč ročními obdobími. Trpí úzkostmi, má fobii z velkých kolektivů a odmítá jakoukoli změnu. Pokud ho něco rozruší, spustí velký křik a pláč.

Žijeme tak s vědomím, že je náš chlapeček autista. Lékaři nám tuto diagnózu zatím nepotvrdili, ale protože už jedno autistické dítě doma máme, jsme si tím téměř jisti. Starší Michalku (9 let) kromě autismu a středně těžké mentální retardace trápí ještě problémy s pohybovým aparátem, oteklé tělo a vyrážka. V poslední době na tom ani psychicky není příliš dobře.

Naše „netypická“ rodina bydlí v pronajatém bytě, kde je neustále hodně veselo. Martínek a Michalka, která je mentálně na úrovni svého mladšího brášky, dokáží pořádně zlobit. Navzdory všem svým hendikepům jsou to aktivní děti, neustále v pohybu.

Pro Martínka, a vlastně i pro Michalku, bych si moc přála iPad se speciálními výukovými programy. S pomocí speciální aplikace iSEN bychom totiž našim dětem dokázali vysvětlit i to, co od nás běžně nepochopí. Tato aplikace napomáhá lepšímu chápání sociálních oblastí, což Martínek i Michalka hodně potřebují. Pro někoho je iPad jen „frajeřinou“, pro nás je to ale prostředek ke zlepšení komunikace s našimi autistickými dětmi.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě