Aby mohl Davídek objevovat krásy přírody

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

speciální vozík ke kolu

Obrázek daru
Jana Chlebusová
Patron příběhu

Jana Chlebusová

rodinná známá

Komentář patrona

Davida jsem poznala před mnoha roky v denním stacionáři, kde jsem pracovala jako sociální pracovnice. Tehdy měl asi 8 let. Nyní má David 17 let a je to statečný mladý chlapec. Naše cesty se opět střetly na zimním stadióně, kde jeho malý bráška trénuje hokej stejně jako mé děti. Poznala jsem, jak skvělou rodinu David má, jak se starají, jak pečují a jak „normální“ jim přijde život s těžce indisponovaným synem. Když jsem vyjádřila svůj obdiv nad jejich péčí, viděla jsem nevěřícné oči maminky, která jen pokrčila rameny, že jí to tak vůbec nepřijde. Já však vidím, že cokoliv dělají, dělají s ohledem na to, aby se mohl zapojit i David. Pro ně je to běžná věc, v mých očích velký obdiv. David má DMO, spastickou kvadruparézu, těžkou psychomotorickou retardaci, Westův syndrom a časté epileptické záchvaty. Je upoután na vozík. Rodina by se ráda účastnila aktivit s Davidem, i co se týká pohybu v přírodě, na horách nebo kolech. V tom by jim pomohl speciální vozík za kolo nebo do terénu. Vozík je speciální v tom, že je také pro větší děti a nabízí pohodlné sezení. Pro Davida je velice důležité být v kontaktu s okolím. Zaujala mě skromnost maminky a pocit, že někdo jiný má určitě důležitější potřeby. Proto se obracím zde s žádostí o pomoc pro Davida, aby mohl plnohodnotně a co nejvíce „normálně“ žít svůj život. Prosím, pomozte zajistit Davidovi tento vozík.

Společně jsme vybrali
celou částku 24,990 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Davida

Davídek je veselá kopa, hodně a moc rád se směje. S ohledem na své zdravotní omezení se však nemůže projevovat jinak než smíchem. Miluje hudbu, ta mu dělá největší radost, má své oblíbené interprety (Nohavica, Divokej Bill, Katapult), kteří mu mnohdy pomůžou i z nějakých chmur. Jsou i horší chvíle, kdy má vztek nebo pláče, ale těch není mnoho. Nejvíce ho asi štve, kdy jsme venku a já se s někým zapovídám. Nerad totiž zůstává stát. Jsme pětičlenná rodina, Davídek má dva sourozence, mladšího a staršího bratra, na které reaguje převážně smíchem. Davídek se narodil v termínu, bez závažných komplikací a my jsme se těšili na radosti i starosti s druhým miminkem. Nicméně již po narození jsem si všimla, že něco není ve vývoji Davídka v pořádku, a tak začal kolotoč vyšetření. V 7. měsíci života dostal svůj první epileptický záchvat, a tak jsme se poprvé dostali k neurologovi, který hned ve dveřích diagnostikoval DMO a epilepsii. David má tedy dětskou mozkovou obrnu ve formě spastické kvadruparézy. Nyní ve svých 17-ti letech je Davídek na úrovní 3-4 měsíčního dítěte, je odkázán na celodenní nepřetržitou péči, ke svému životu a k zapojení se do života potřebuje vozík a podporu pětibodového pásu. Jsme vcelku akční a ačkoliv se snažíme s Davídkem podnikat různé aktivity, mnohdy nás zastaví bariéry a dostupnost aktivit. Rádi bychom i prostřednictvím tohoto daru rozšířili jeho možnosti.

Davídek miluje pohyb (na vozíku) na čerstvém vzduchu. S jeho vozíkem často chodíme ven, avšak jsme omezeni bariérami a dostupností jednotlivých prostor, míst a (ne)úpravou chodníků a cest. Nákupem speciálního vozíku do terénu a za kolo by se nám otevřely nové možnosti, mohli bychom do přírody, na hory nebo křížem krážem po cyklostezkách na místa, kde jsme nebyli, protože jsme nemohli. Vozík je speciální v tom, že jako jeden z mála je i pro starší děti. Davídek by mohl ve vozíku sedět a mít rozhled, mohl by se kochat krajinou, poslouchat svou oblíbenou hudbu nebo jen zpěv ptáků a zvuky okolní přírody. Sezení je pro Davídka důležité i ze zdravotního hlediska, denně často leží a sezení má dobrý vliv na jeho plíce. Multifunkční využití nám umožní vozík tlačit jako kočár a projít se i v náročnějším terénu, což jsme doposud nemohli. Nebo vozík můžeme napojit na kolo a vyrazit na výlet. Moc rádi bychom Davidkovi dopřáli více možností, avšak s ohledem na jeho zdravotní omezení i mentální úroveň je velmi těžké hledat takové drobnosti a radosti, které nám zdravým lidem přijdou jako samozřejmost a normalita běžného života.

Budeme nesmírně vděční, když nám s pořízením vozíku pomůžete.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě