Aby Páťa dokázal porozumět svému okolí

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Irena  Lintnerová
Patron příběhu

Mgr. Irena Lintnerová

pracovnice neziskové organizace

Komentář patrona

Páťa je téměř čtyřletý kluk, který má multisystémovou vývojovou poruchu se znaky autismu. Trápí ho opožděná verbální řeč, proto od svých necelých dvou let navštěvuje Centrum Kaňka, kde s ním pracuji jako logopedka, speciální pedagožka i poradkyně rané péče. Zpočátku byl Páťa emočně velmi nevyrovnaný a dráždivý, ale s pochopením struktury a dodržováním jeho rituálů jsme začali pěkně spolupracovat. Rodiče kromě Páti vychovávají ještě staršího syna, který se potýká s těžkou vývojovou dysfázií. Oběma synům se skvěle věnují, rozvíjí je a akceptují jejich individuální potřeby. Starší chlapec zvládl integraci do běžné školky s asistentkou pedagoga, u mladšího Páti se integrace nezdařila, a tak chodí do školky v Centru Kaňka, kde má potřebný individuální přístup a kde se velmi pěkně zadaptoval. Po uzavření naší školky se rodiče snažili v péči o chlapce střídat tak, aby mohli oba nadále chodit do zaměstnání. Když ale mamince uzavřeli hotel, kde pracovala, dostali se do tíživé finanční situace. Maminka sice pobírá ošetřovné, snížený příjem je ale v rodinném rozpočtu dost znát. Proto nyní rodina prosí o příspěvek na iPad, který malý Páťa potřebuje ke svému rozvoji a vzdělávání. Ve školce s ním běžně pracuje, svůj vlastní však nemá.

Společně jsme vybrali
celou částku 13,697 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Páti, který nerozumí své rodině

Jsme rodina se dvěma dětmi. Náš šestiletý Matyášek je šikovný kluk, který se však potýká s vývojovou dysfázií. Mladší Páťa to má ještě o něco horší. Na první pohled je to veselé a milé dítě, které rádo chodí na procházky a hodně skáče. Když ho ale poznáte blíž, zjistíte, že se od jiných dětí dost odlišuje.

Páťa má zatím diagnostikovanou multisystémovou vývojovou poruchu a poruchu komunikace, lékaři však předpokládají, že se časem potvrdí atypický autismus. V současné době je jeho největším problémem řeč a porozumění. Ve svých třech a půl letech téměř ničemu nerozumí, pochopí jen několik naučených frází. Není schopen si říct o to, co potřebuje, nechápe, co po něm chceme my. To bohužel vede k častým záchvatům vzteku.

Páťa navštěvuje speciální mateřskou školu Kaňka, kde podstupuje také rozličné terapie (např. ergoterapie). Kvůli šíření pandemie koronaviru je však školka zavřená, a tak jsem s ním a jeho bráškou doma a pobírám ošetřovné. Ve školce má Páťa k dispozici různé vzdělávací pomůcky, jako je kupříkladu iPad, který díky speciálním aplikacím pomáhá dětem s poruchami komunikace lépe chápat svět kolem sebe. My však iPad doma nemáme a ani si ho v současné době nemůžeme dovolit.

Manžel sice pracuje, situace v jeho firmě je však dost nejistá, protože pracuje v odvětví úzce spojeném s automobilovým průmyslem. Já pobírám jen 60 % z platu a snížený příjem je u nás bohužel dost znát. Zvládneme uhradit vše nezbytné, na iPad už ale nemáme. Víme, že existují i levnější tablety, na těch ale nefungují aplikace, které Páťa potřebuje.

Naším hlavním cílem je teď to, aby se Páťa vyvíjel co nejvíce kupředu, k tomu však potřebuje své vzdělávací pomůcky. A tak vás moc prosíme o příspěvek právě na iPad. Sami mu ho v těchto těžkých časech pořídit nedokážeme. Předem vám moc děkujeme.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě