Aby se autista Lukášek rozmluvil

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

intenzivní logopedii po dobu 5 měsíců (2x týdně); dar zajišťuje Centrum Terapie Autismu s.r.o.

Obrázek daru
Romana  Hagelbauerová
Patron příběhu

Romana Hagelbauerová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Lukáška znám skoro deset let. Za tu dobu jsem se stala součástí jeho rodiny a jsem pro něj oblíbená teta Romana. Poznala jsem ho jako bázlivé dítě, které však díky skvělé péči maminky za poslední roky udělalo obrovské pokroky. I přesto je ale potřeba s ním neustále pracovat a rozvíjet zejména jeho komunikační dovednosti. A protože logopedů, kteří by uměli pracovat s autistickými dětmi, je pořád málo, jeví se jako nevhodnější varianta logopedie v Centru Terapie Autismu. Tato pravidelná logopedická setkání však nejsou hrazena pojišťovnami, proto vám budu moc vděčná, když na ně Lukáškovi přispějete. Tím se budete podílet na jeho dalším vzdělávání a dáte mu šanci na samostatnější život.

Společně jsme vybrali
celou částku 27,750 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Lukáška, který má velké problémy s komunikací

Dvanáctiletý Lukášek měl těžký vstup do života. Ve 37. týdnu těhotenství lékaři zjistili, že se mu u mě v bříšku nedaří a že je potřeba jeho příchod na svět uspíšit. Tím mu zachránili život. Lukášek se však od prvních dnů potýkal s otokem mozku, těžkým zápalem plic a nemocnými játry. Z nejhoršího se sice dostal, s následky předporodních a poporodních problémů se ale bude potýkat celý život. Tehdy jsem to však ještě netušila.

Kolem jeho druhých narozenin jsem si všimla, že s ním něco není v pořádku. Následovalo proto kolečko vyšetření, na jejichž konci byla diagnóza středně těžkého mentálního postižení, hyperkinetického syndromu (projevuje se hyperaktivitou, impulzivitou a nesoustředěností) a dětského autismu.

Největším problémem pro něj však vždycky byla a stále je komunikace. Lukášek spíš nemluví, díky úžasné paní logopedce už ale umí komunikovat skrze obrázky a dokáže je používat v běžném životě. Dokonce už zvládne přečíst i čtyřslovné věty. Stále ale dává přednost obrázkům.

Naše paní logopedka však nedávno ukončila praxi, proto jsem musela pátrat po jiné logopedii, kde by si poradili s mým autíkem. A našla jsem Centrum Terapie Autismu. V Centru pomáhají autistům a jejich rodinám právě a především s rozvojem komunikace. To je totiž pro běžný život naprostý základ a já si moc přeji, aby jednou Lukášek žil co nejsamostatnějším životem a dokázal si říct o to, co potřebuje a co ho trápí.

Logopedie v Centru ale není hrazena pojišťovnami a já si její financování nemohu dovolit. Kromě Lukáška vychovávám ještě pětiletého Davídka a dvouletou Aničku, kteří jsou naštěstí zdraví. O děti se starám sama, a když uhradím bydlení a nakoupím potraviny, zbyde mi tak maximálně na úhradu jízdného do školy, kde Lukášek chodí do třídy pro autistické děti. Škola je vzdálená 30 kilometrů od našeho bydliště, peněz za dojíždění ale nelituji. Lukášek je mezi svými spolužáky rád.

A tak jsem po dlouhém přemýšlení sebrala odvahu a prosím o finanční příspěvek na pravidelnou logopedii vás. Budu vděčná za jakýkoli příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě