Aby se Sárinka rozmluvila

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

diagnostický pětidenní pobyt na Soukromé klinice LOGO s.r.o.

Obrázek daru
Lenka  Koubková
Patron příběhu

Lenka Koubková

pracovnice rané péče

Komentář patrona

Sárinku a její rodinu znám téměř 5 let v rámci služby Rané péče. Sárinka je holčička, která umí rozveselit a pobavit své okolí, miluje tanec a ráda vymýšlí lumpárny, ostatně jako každé dítě v jejím věku. Když ale nahlédneme pod pokličku, zjistíme, že je přece jen trošku jiná. Sári má svá specifika, která její okolí někdy nechápe – lpí na konkrétních postupech, zkouší, co rodiče vydrží, a někdy bojuje i sama se sebou. Má opožděný vývoj ve všech složkách, největším úskalím je ale komunikace, porozumění a schopnost se vyjadřovat. Sárinka není verbální. Obsahu běžné komunikace, zejména tomu, co se opakuje a co zná, rozumí, neumí se však sama vyjádřit mluvenou řečí. Proč nemluví, se bohužel přesně neví. Její rodiče stále hledají alternativní cesty, jak se s ní domluvit, jak ji podpořit. Hodně znakují, používají obrázky, luští mimiku i gesta. Zkrátka se jí snaží co nejvíce pomoci, a tím také eliminovat její úzkosti z toho, že jí nikdo nerozumí. K tomu ale potřebují podporu odborníků. Rozhodli se proto opět absolvovat diagnostický pobyt na LOGO klinice v Brně, kde byli loni poprvé. Z doporučení, kterých se jim tam tehdy dostalo, čerpají dodnes. Součástí tohoto pobytu je rehabilitace a další vyšetření, jež snad odhalí, proč má Sárinka tak velké problémy s komunikací. Sári letos navíc čeká velký životní krok - stane se z ní školačka. To s sebou přinese nové lidi, spolužáky, nové povinnosti, ale také radosti. Pomozme jí proto udělat další pokroky v možnostech dorozumívání se, což jí umožní ve škole lépe navazovat přátelství. Pojďme ji společně podpořit v tom, aby i letos mohla týden intenzivně rehabilitovat na LOGO klinice.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,470 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své Sárinky, která se pere s řadou zdravotních obtíží

Šestiletá Sárinka se narodila s rozštěpem měkkého i tvrdého patra. Časem se bohužel přidaly i další vady a celkové psychomotorické opoždění. Dnes Sárinka používá jen pár slov, spíše však nemluví. Dorozumíváme se pomocí znaků a gest. Trápí ji také špatná stabilita a problémy s jídlem. To jí často vytéká z nosu ven, takže někdy je to u jídla dost náročné.

Sárinka má za sebou dvě operace rozštěpu patra a opravdu hodně se snaží mluvit. V kombinaci s psychomotorickým opožděním jí to ale moc nejde. Často je frustrovaná z toho, že jí nerozumíme. Dlouze se nám snaží něco vysvětlit a my to nechápeme. V takových situacích její frustrace a neštěstí někdy vyústí až do bodu, kdy si začne ubližovat. Tomu se ale snažíme co nejvíce zabránit.

Nejhorší na tom všem však je, že nevíme, proč se jí to děje. Důvody jejích problémů bohužel neznáme. Díky podpoře dárců Patrona dětí Sárinka absolvovala diagnostický pobyt na soukromé logopedické klinice, kde nám tamější odborníci moc pomohli. Vysvětlili nám, jaké možnosti můžeme při komunikaci s naší dcerkou využívat, a pomohli nám pochopit některé její stavy. Za to jsme moc rádi.

V září letošního roku čeká Sárinku velký krok – nástup do 1. třídy. Aby se na to co nejlépe připravila, chtěli bychom jí dopřát ještě jeden takový diagnostický pobyt. Chceme Sárince její cestu životem co nejvíce usnadnit a naše předchozí zkušenost z pětidenního pobytu je výborná. Bohužel se jedná o nákladnou záležitost, kterou si nyní nemůžeme dovolit. Proto vás moc prosíme o příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě