Aby Týnka lépe komunikovala

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ABA terapie na 3 měsíce; službu poskytne terapeutka Mgr. Veronika Bilanová

Obrázek daru
Veronika  Biegunová
Patron příběhu

Veronika Biegunová

terapeutická asistentka

Komentář patrona

Týnku jsem poprvé potkala v roce 2014. Celá rodina k nám přijela na terapii “Mazlení s koníkem” a já si hned Týnušku zamilovala. Celých šest let jsem s touto úžasnou slečnou pravidelně v kontaktu jako asistent. Když jsem ji poznala byla zcela neverbální, dorozumívala se obrázky, byla motoricky neklidná, nesnesla hodně lidí okolo sebe, byla těžce hyperaktivní, neměla oční kontakt ani nereagovala na své jméno. Aplikovaná behaviorální analýza (ABA) rozvíjí autistické děti jak v komunikaci, tak i v základních potřebách. Pamatuji si, když Týnka vůbec nemluvila a teď při příchodu řekne: “Ahoj”. Díky ABA se naučila znakový jazyk a my s ní dokážeme komunikovat. Týnka udělala obrovské pokroky s usilovnou podporou své úžasné a pevné rodiny. Cena ABA terapie je vysoká, vidím však, kolik toho díky ní Týnka zvládla. Proto bych Vás z celého srdce chtěla požádat o pomoc naší milované Týnce.

Společně jsme vybrali
celou částku 21,600 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Rodiče vyprávějí příběh své autistické Týnky

Jsme rodiči dvou dětí, desetileté Týnky a tříletého Alánka. Týnka má diagnostikovaný dětský autismus (nízkofunkční), těžkou mentální retardaci, neverbální, úzkostnou poruchu, ADHD a disfázii. Navíc trpí intolerancí na potraviny a pylovou alergií, a toto se s autistickým dítětem řeší komplikovaněji.

Od šesti let se učíme s Týnkou formou aplikované behaviorální analýzy (ABA terapie). Tato metoda je velmi účinná. Díky ní se Týnka s lehkou dopomocí dokáže obléct, umýt, donést talíř ke stolu a umí znakovat. Naučila se říci, že má hlad, žízeň, že chce jít ven nebo malovat. I my rodiče dokážeme Týnušce lépe vysvětlit, co budeme dělat, kam půjdeme nebo vyprávět pohádku ve znakovém jazyce. Oproti vrstevníkům si sama nedokáže zajít na záchod, jít samostatně do školy, dokonce nemůže jít na procházku bez držení za ruku, pozornost neudrží déle jak 10 minut (a to jen díky ABA terapii).

Týnka potřebuje nadále intenzivně pracovat, aby se její schopnosti lepšily. ABA terapie je nákladná, jelikož se neustále vytvářejí nové pomůcky, individuálně pro každé dítě. Například denně tiskneme nové obrázky, máme tedy vysokou spotřebu toneru do tiskárny, papírů, laminovacích folií. I když s manželem oba pracujeme, nezvládneme tolik peněz našetřit.

Týnka díky ABA terapii více chápe okolní svět a začíná rozumět lidem, a to ji dělá spokojenější a klidnější. A my rodiče jsme šťastní za to, že jí rozumíme. Proto jsme se odhodlali požádat vás o pomoc s úhradou série ABA terapií. Děkujeme.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě