Adámkovi na víkendové pobyty pro malé autisty

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

pět odlehčovacích víkendových pobytů; dar zajišťuje Autis Centrum, o.p.s.

Obrázek daru
Klára  Paukovičová
Patron příběhu

Klára Paukovičová

pracovnice neziskové organizace

Komentář patrona

Jsem odbornou pracovnicí v organizaci Autis Centrum, o.p.s. a také klíčovou pracovnicí Adámka. Dochází ke mně na individuální i skupinové nácviky sociálních dovedností a pohybové aktivity. Péče o něj je vzhledem k jeho rituálům a aktivitě velmi náročná. Během našich setkání se zaměřujeme na komunikaci, četbu, trénování jemné i hrubé motoriky. Mám pocit, že se mu v Autis Centru líbí, protože je zde srdečný, aktivní a sdílný. V komunikaci je však velmi nesmělý a dělá mu problém přesně verbálně vyjádřit své potřeby. Velmi rychle se unaví, proto je nutné často střídat činnosti a dám mu čas na odpočinek, což je pro maminku při práci doma náročné na čas a vymýšlení vhodných aktivit. Děti, jako je Adámek, bereme na odlehčovací víkendy, kde se snažíme o to, aby byl pobyt přínosný, aby si z něj děti odnesly hodně zážitků a chtěly se k nám vracet. Na těchto pobytech se navazuje na práci v průběhu týdne, a tak bychom se s Adámkem věnovali zmírnění rituálního chování, komunikaci, narušování stereotypů, procvičování jemné a hrubé motoriky apod. Pro Adámka a jeho maminku jsou tyto pobyty velmi žádoucí, maminka na ně ale nemá peníze. Adámek by však díky nim mohl trávit čas se svými vrstevníky a byl podporován ve výše zmíněných dovednostech a maminka by konečně měla čas na odpočinek a osobní život, který jde kvůli synkovi stranou.

Celou částku se sice nepodařilo vybrat, s rodinou dítěte jsme ale našli způsob, jak za vybranou částku 4400 Kč pořídit alespoň část daru. Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh autisty Adámka, který si přeje být hasičem

Náš Adámek se narodil jako úplně zdravý kluk. Až do roku a půl se ukázkově vyvíjel, pak se ale všechno změnilo. Jako by se najednou „vypnul“ – přestal říkat „máma“ a „táta“, neukázal nám, jak je veliký. Pořád jen skákal, mával rukama a točil se dokola. Všechny věci začal stavět do řady, hodiny pozoroval, jak se točí kolečka u autíček, znovu a znovu rozsvěcel a zhasínal světlo, hrál si s vodou.

Od té doby až do svých tří let neudělal vůbec žádný pokrok. Ve školce se sice pomaličku učil barvy i základní samoobsluhu, nereagoval však na jméno a udržoval jen minimální oční kontakt. Znovu na nás promluvil až po svých pátých narozeninách. Kolečko různých vyšetření a běhání po doktorech skončilo Adámkovým týdenním pobytem v psychiatrické léčebně, kde mu byl v sedmi letech diagnostikován dětský autismus s hyperkinetickým syndromem.

Adámek dnes nejvíc miluje čísla, stolní kalendáře a digitální minutky. Když se ho zeptáte na jakékoliv datum až do roku 2022, přesně vám odpoví, jaký je to den v týdnu. Musí mít všechno nalajnované a trvá na dodržování rituálů. Vstává například přesně v 6:20, pak jezdí v 6:50 autobusem č. 2 a v 6:57 autobusem č. 8. A to se zkrátka nesmí změnit. Adámek chodí do 2. třídy ve speciální škole pro autistické děti. Nejraději má matematiku, ve které vyniká, zato u čtení a psaní má hysterické záchvaty.

O Adámka se starám sama. Jeho tatínek s námi nebydlí, se synem se ale vídá a mají se moc rádi. Hodně si povídají o tom, že Adámek bude jednou hasičem. Já chodím do práce, většinou na noční, a Adámka mi hlídá babička. Ta je ale nyní po operacích obou kyčlí a je to pro ni náročné.

Každé úterý Adámek navštěvuje Autis Centrum, kde se mu moc líbí. Chodí na pohybovky a nácvik sociálních dovedností, což jsou bezplatné služby. Rád by se ale zúčastnil i víkendových pobytů, které Autis Centrum pořádá dvakrát do měsíce. Tyto pobyty jsou však zpoplatněny a já bych vás ráda poprosila o pomoc s jejich úhradou. Díky těmto pobytům by Adámek strávil víkend aktivně a pod dohledem odborníků a já bych mohla načerpat síly do dalších dnů. Někdy mám totiž pocit, že už nemůžu.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě