Adélce s těžkou oční vadou na dioptrické brýle

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

dioptrické brýle

Obrázek daru
Mgr. Silvie  Konečná
Patron příběhu

Mgr. Silvie Konečná

třídní učitelka

Komentář patrona

Adélka je od loňského roku žákyní naší školy a já jsem její třídní učitelka. Společně s ostatními kolegy jí pomáháme při zvládání nároků naší školy, snažíme se ji maximálně zařadit mezi ostatní děti. Adélka totiž trpí těžkou slabozrakostí s nystagmem a má vysoký nitrooční tlak s glaukomem. Žije pouze s maminkou, která je samoživitelka, takže je pro ni složitější obstarávat dceři vše potřebné. Aby to zvládla, má dvě zaměstnání. Adélka v současné době potřebuje nové brýle, protože u ní došlo k nárůstu dioptrií. Nové brýle mají být odlehčené, aby nemusela nosit těžké, ze kterých ji bolí za ušima. Bez brýlí se Adélka vůbec neobejde, potřebuje, aby jí dokonale seděly. Protože se ale jedná o nákladnou záležitost, potřebuje maminka s jejich nákupem pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 6,863 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Adélky, která ví, že za nějaký čas už neuvidí

Adélka v prosinci oslaví 13. narozeniny. Když tak přemýšlím nad naší dosavadní společnou cestou, uvědomuji si, jak úžasná moje dcerka je. Ví, že za chvíli přijde o zrak, ale nepoddává se tomu a je neuvěřitelně statečná.

Adélka se narodila s mnoha vývojovými vadami, nad kterými však vyčnívá vada zraková. Už v prvním roce života podstoupila operaci, při níž jí byly kvůli šedému zákalu transplantovány umělé čočky. Na očičkách jí bohužel zůstal nygmatismus (kmitavý pohyb očí), těžká slabozrakost a mikroftalmie (nevyvinuté oko). Po nástupu do školy si začala stěžovat na nesnesitelnou bolest hlavy, která dospěla do stádia, kdy se nenechala ani učesat. Po dlouhém bádání o tom, co se to s ní děje, mi lékaři řekli, že na vině je zelený zákal a vysoký nitrooční tlak.

A právě v této těžké chvíli nás opustil manžel, Adélky táta. Zpočátku s námi udržoval příležitostný kontakt, později se zcela odmlčel. Nakonec Adélku přestal finančně podporovat. A aby toho nebylo málo, můj tatínkem onemocněl rakovinou. Starala jsem se o něj a doufala, že se z toho dostane. Svůj boj ale prohrál. A tak od nás odešel nejúžasnější muž našeho života. Adélka ho milovala, dal jí do života mnohem víc než její vlastní otec.

Po tatínkově smrti jsem si uvědomila, že se musím odrazit ode dna. Dodělala jsem si školu, díky které dnes můžu pracovat jako Adélčina asistentka. Našla jsem si další dvě brigády – uklízím rekreační chalupy a přes sezonu pracuji na fotbalovém hřišti. Díky tomu mohu Adélce dopřát výlety nebo dovolené pod stanem. Letos jsem jí za ušetřené peníze koupila horské kolo, protože jízdu na kole miluje.

Snažím se jí splnit všechna přání, protože vím, že jednou úplně oslepne. Než se tak stane, chci, aby toho ze světa viděla co nejvíc a uchovala si co nejkrásnější vzpomínky. Jejím velkým přáním je vidět na vlastní oči Londýn, kam se v dubnu chystá na školní výlet celá její třída, a já udělám všechno proto, abych jí to umožnila.

Adélce se zrak neustále zhoršuje. Levé oko má prakticky slepé, pravé funguje na 20 %. Ve škole už nedohlédne na tabuli, kvůli neustále se zvyšujícímu nitroočnímu tlaku zakopává a nedokáže odhadnout hloubku (např. schodů). Adélka má v tuto chvíli 11 dioptrií a potřebuje nové brýle. Proto se obracím s žádostí o pomoc na vás.

Pokud by se podařilo potřebnou částku na nové brýle vybrat prostřednictvím Patrona dětí, mohla bych dát ušetřené peníze stranou na její vysněný výlet.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě