Amálce na zachování zbytku jejího zraku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

senzorickou pomůcku - optická vlákna se světelným zdrojem; dar zajišťuje Sensa-shop.cz

Obrázek daru
Bc. Anna  Pražská
Patron příběhu

Bc. Anna Pražská

pracovnice Farní charity Česká Lípa

Komentář patrona

Amálčina maminka je klientkou služeb Farní charity, kde jsme se společně poznaly. Když se Amálka narodila, lékaři jí nedávali žádnou naději na život. Narodila se totiž předčasně a krvácela do mozku. Také jí neodtékal mozkomíšní mok z mozku. Amálka ale zabojovala a všem ukázala, že se jen tak nevzdá a má touhu žít. Osud jí však do života hází další překážky. Zjistilo se totiž, že Amálka nevidí na levé oko, na pravém má jen zbytkový zrak se šedým zákalem. Rodiče s ní proto pravidelně jezdí do rané péče, kde se Amálce jedna milá paní věnuje a stimuluje jí očka. Teď by se jim však nesmírně hodila speciální senzorická pomůcka, tzv. optická vlákna, na procvičování očí, na kterou bych jim ráda pomohla sehnat peníze. Rodiče Amálky jsou úžasní. Hodně se své dceři věnují, milují ji a věří, že se její stav bude zlepšovat. Všemožně se snaží jí zkrášlit a také zjednodušit život. Věřím, že díky pomůckám, které rodiče mají, a které jí ještě plánují pořídit, bude Amálčin zdravotní stav lepší a lepší. Teď ale potřebují s nákupem jedné z nich pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 20,130 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh dvouleté Amálky, která se ani přes nepřízeň osudu nevzdává

Amálka se narodila koncem prosince roku 2016 společně se svým bráškou dvojčetem. Na svět bohužel přišli příliš brzy, už ve 25. týdnu, a chlapeček svůj boj o život krátce po porodu prohrál. Amálka nejprve bojovala s krvácením do mozku, později také s hromadícím se mozkomíšním mokem v mozkových komorách. Lékaři jí proto museli voperovat tzv. VP shunt, aby bylo tekutinu čím odvádět pryč. Rodiče čelili ztrátě jednoho dítěte a s nepopsatelnou bolestí sledovali, jak se jim před očima ztrácí i to druhé. Amálka se ale prala jako lvice a po dlouhých 7 měsících, které strávila v nemocnici, si ji maminka s tatínkem konečně mohli odvézt domů.

Dnes má za sebou už 6 operací a další ji ještě čekají. V důsledku krvácení do mozku se potýká s dětskou mozkovou obrnou, nově se také přidaly potíže se zrakem. Amálka bohužel nevidí na levé oko, na pravé jen trošku. Očka se ale snaží trénovat, s čímž jí prostřednictvím různých cvičení pomáhají v rané péči. A Amálka se moc zlepšila. Hodně se snaží, baví ji učit se novým věcem a z každého svého úspěchu má velkou radost. Doma s maminkou i tatínkem cvičí dle Vojtovy metody, aby rozhýbala levou stranu těla, a podruhé se chystá do lázní. Všechno to nezbytné rehabilitování skvěle zvládá a rodiče jsou na ni ohromně pyšní.

Ještě je však před nimi velká spousta práce. Maminka s tatínkem by nyní chtěli Amálce na doporučení lékařů pořídit speciální pomůcku na procvičování očí, tzv. optická vlákna. Ta jsou vybavena světelným zdrojem, který v pravidelných intervalech mění barvu jednotlivých vláken. Optická vlákna jsou tak zdrojem výrazné vizuální stimulace, hra s nimi zároveň rozvíjí jemnou motoriku a techniku úchopu. Vlákna jsou odolná a bezpečná, Amálka by s nimi proto mohla manipulovat dle libosti. Protože se ale jedná o poměrně drahou pomůcku, kterou si rodiče nemohou finančně dovolit, prosí o pomoc a finanční příspěvek vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě