Andrejce na letní tábor

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

letní tábor

Obrázek daru
Bc. Barbora  Bienerová
Patron příběhu

Bc. Barbora Bienerová

terénní sociální pracovnice

Komentář patrona

Andrejčina babička využívá sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, odkud se s ní také znám. Do rodiny docházím minimálně 1x za 14 dní a společně se snažíme vyřešit jejich nepříznivou situaci. Andrejka byla společně se svým bratrem Patrikem svěřena do péče babičky poté, co rodiče péči o 2 děti nezvládali. Babička si musela se situací poradit, neváhala s rozhodnutím vzít si děti k sobě, má je velmi ráda a dělá maximum pro to, aby se měly co nejlépe. Rodiče mají samozřejmě povinnost platit na své děti výživné, bohužel se tak děje jen částečně. Matka o své děti za celou dobu, co jsou u babičky, neprojevila sebemenší zájem a výživné nehradí. Otec začíná přispívat až nyní a má snahu stabilizovat svoji situaci. Momentálně tak babička platí potřeby dětí převážně ze svého starobního důchodu a sociálních dávek, na které má nárok (přídavky na děti a příspěvek na bydlení). Aktuálně také začala několikrát týdně, když jsou děti ve škole, chodit uklízet, aby si něco přivydělala. I přesto je však rodinný rozpočet dost napjatý. Situace rodiny je zátěžová i tím, že babička pečuje o dvojčata, takže je třeba vše pořizovat dvakrát. Andrejka s Patrikem navíc mají téměř stejnou velikost, tudíž po sobě např. oblečení nemohou dědit. V září loňského roku začala dvojčata navštěvovat 1. třídu ZŠ, s čímž také souvisí velké výdaje. Škola je ale naštěstí velmi baví. Mají samé jedničky, pochvaly, jsou aktivní, zapojují se do různých školních aktivit, na které berou i babičku. Ta má z úspěchů malých školáků radost. Děti v péči babičky viditelně rozkvetly, babička jim dává lásku a především pocit bezpečí, který u rodičů nezažily. Babička by nyní ráda Andrejce dopřála letní tábor, na který se Andrejka moc těší. Pro Andrejku by byl čas strávený na táboře zcela novou zkušeností. Jistě by tam potkala spoustu nových kamarádů a upevnila svá přátelství s dětmi, které už zná. A babička, kterou trápí řada zdravotních problémů, by měla čas na chvíli si odpočinout a načerpat nové síly.

Společně jsme vybrali
celou částku 2,700 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Andrejky, kterou vychovává babička

Andrejka a Patrik jsou sedmiletá dvojčata, která vyrůstají u své babičky (v tzv. péči 3. osoby). Jejich rodiče totiž nejsou schopni se o ně postarat. Zpočátku sice měli šanci ukázat, že jim na dvojčatech záleží, bohužel však v úloze rodičů naprosto selhali.

Když na podzim roku 2017 babičku kontaktovala pracovnice sociálně-právní ochrany dětí s dotazem, zda by si k sobě děti nevzala, babička s odpovědí neváhala ani vteřinu. Postupně se začala dozvídat, v jakých podmínkách Andrejka s Patrikem žili. Rodiče se s nimi neustále stěhovali, děti neznaly školku, byly neskutečně zanedbané. Neměly žádné oblečení, boty ani hračky. Všechno jim babička postupně pořizovala. Babička věděla, že rodinná situace není veselá. Dlouhodobě se snažila rodičům dvojčat pomáhat, že je to však až tak zlé, netušila.

Z Andrejky i Patrika jsou dnes naštěstí šikovní prvňáčci a babička z nich má velkou radost. Ve škole mají krásné známky a chodí na několik kroužků. A oba dva milují fotbal, který by nejraději hráli pořád, třeba i místo spaní. Rádi také babičce s ledasčím pomůžou.

Základní potřeby dětí babička hradí ze starobního důchodu a sociálních dávek. Matka dětí výživné neposílá, otec nyní začal přispívat alespoň částečně. Po úhradě všech nutných výdajů však babičce nezůstávají žádné finanční prostředky na některé volnočasové aktivity dětí. Andrejka by například ráda jela na letní tábor se svými kamarádkami, babička jí ho však v žádném případě nemůže zaplatit. Naštěstí se obrátila na Patrona dětí s žádostí o finanční příspěvek. Pomůžeme?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě