Asistent pro křehkou, slepou Lucinku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

asistenční služby

Obrázek daru
Mgr. Lenka Klimešová
Patron příběhu

Mgr. Lenka Klimešová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Lucinka má velmi vzácné a závažné onemocnění způsobené genetickou predispozicí, projevující se postižením mozku, smyslových orgánů a svalovou ochablostí. Lucinka je slepá, v devíti letech pouze leží nebo sedí, nikdy se nebude hýbat, nenaučí se chodit ani mluvit. Je z dvojčat, druhé dvojče má lehkou formu autismu, dvojčata mají ještě o rok mladší sestru. Jejich maminka je na všechny tři děti sama, pracuje na půl úvazku v administrativě, víc jí péče o postiženou Lucinku neumožňuje. Je rozvedená, otec si bere občas pouze dvě zdravé děti.

Maminka potřebuje denně Lucii odvážet do speciálního stacionáře, které není v místě bydliště a zároveň odvádí do školy oba Lucčiny sourozence. Není možné toto zvládat MHD, když je Lucie na vozíku. Moc by jí tedy pomohlo, kdyby měla pro Lucinku chůvu či asistentku, aby se zvládala věnovat dalším dětem. Její situace je opravdu velmi tíživá, proto se obrací o pomoc.

Společně jsme vybrali
celou částku 10,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh slepé Lucinky

Devítiletá Lucinka je z dvojčat, která se mi narodila předčasně. Tři měsíce to vypadalo, že chlapeček i holčička jsou zdraví, i když Lucinka byla poněkud „jiná“. Maličká, lehounká a bez pohybu. Začala jsem s dětmi docházet na rehabilitace, kde mě vyděsil dotaz fyzioterapeutky, zda Lucinka vidí. Rozběhl se kolotoč vyšetření, na jehož konci jsme se dozvěděli smutnou pravdu, že je Lucinka od narození slepá. Následovaly operace očí, které nepomohly, pak jsem Lucince vkládala kontaktní čočky s 29 dioptriemi, aby viděla alespoň světlo. Cvičila jsem s ní Vojtovu metodu na rozpohybování tělíčka. Cesta vyšetřeními byla dlouhá. Dnes víme, že Lucinka má genetickou vadu Wartburg micro syndrom 1, která u nás ještě není popsána. Projevuje se postižením mozku, smyslových orgánů a svalovou ochablostí.

Lucinka trochu leze, posadí se, s oporou sedí, nestojí, nechodí. Nemluví, nenají se sama, neoblékne se. Ve všem potřebuje pomoc. Kromě denního cvičení doma jezdíme do lázní a na rehabilitační pobyty, protože tak Lucinka dělá alespoň minimální, pomalé pokroky.

Lucinka je, i přes své postižení, ráda mezi dětmi a potřebuje kontakt. Minulý rok začala chodit do speciální základní školy, kde se jí líbí. Od jara 2017 jsem s dětmi zůstala sama, a péče o Lucinku a další dvě děti je pro mě náročná. Obtížně zvládám, s Lucinkou na vozíku, cestovat MHD při doprovázení dětí do školy nebo na kroužky. Kdybych měla někoho, kdo by mě zastoupil a postaral se o Lucinku, mohla bych se věnovat jejím sourozencům. Pro Lucinku by kontakt s asistentem byl také jistě přínosem. Sama nezvládnu asistenční služby zaplatit, proto se obracím na Patrona dětí s prosbou o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě