Autistovi Adámkovi na speciální terapie

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ABA terapii v AUT - Centru o.p.s. a na terapii v rámci Centra Terapie Autismu

Obrázek daru
Ing. Kateřina  Znojilová
Patron příběhu

Ing. Kateřina Znojilová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Adámkovu maminku znám již ze základní školy, chodily jsme spolu dokonce i na gymnázium. Přátelství nám vydrželo a zůstaly jsme nejlepšími přítelkyněmi. Navštěvujeme se, co nejčastěji to jde, občas jezdíme i na společné výlety a víkendy. Rodiče Adámkovi hradí dvě terapie, na které bohužel zdravotní pojišťovny nepřispívají. Díky těmto terapiím a každodennímu cvičení v domácím prostředí se Adámek neskutečně zlepšil. Krásně se naučil několik věcí znakovat, je klidnější a spokojenější než kdy dřív. Má před sebou ještě hodně práce, ale protože je to nadprůměrně inteligentní kluk, určitě to zvládne. Pevně věřím, že jednou bude žít samostatný a plnohodnotný život. A k tomu mu my všichni můžeme pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 25,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, jak ho napsal osud

Adámek se narodil v roce 2013 jako zdravé miminko. Někdy v období kolem osmnácti měsíců se ale rodičům nezdálo, že stále nemluví, ani jinak nekomunikuje. O nic si nedokázal říct, na nic neukazoval. To bylo pro rodiče velmi frustrující, proto s ním začali chodit po různých vyšetřeních. Trvalo rok, než se jim potvrdilo, že je jejich syn autista. To ale nebylo všechno. Rodiče se rovněž dozvěděli, že se Adámkovi v rámci poruchy autistického spektra rozvinula ADHD a porucha řeči. V té chvíli se rozhodli, že svému synovi poskytnou tu nejlepší možnou péči, ať to stojí, co to stojí.

Už rok a půl tak s Adámkem navštěvují specializovaná zařízení pro práci s autistickými dětmi, chodí s ním na pravidelné konzultace a vyšetření k logopedovi, psychologovi, neurologovi či foniatrovi.

Adámkovi rodiče si dlouho mysleli, že finančně všechno zvládnou, že se obejdou bez cizí pomoci. Protože jsou ale terapie velmi drahé a pojišťovny na ně nepřispívají, začínají zjišťovat, že to už dlouho sami nezvládnou. Celoživotní úspory se tenčí a Adámkovi potřeby se nemění. Rodiče navíc vychovávají ještě jednoho synka, čerstvého školáka, a hypotéka je rovněž významnou položkou v rodinném rozpočtu.

Adámek však své terapie nutně potřebuje. Prognózy jsou totiž dobré. Pokud rodiče nepoleví a budou mu poskytovat všechny dostupné prostředky pro jeho rozvoj, je naděje, že by jednou mohl být „normální“. Adámek už je teď například schopen komunikovat prostřednictvím znakové řeči. V to se jeho rodiče ještě nedávno vůbec neodvažovali doufat.

Adámek by měl nyní absolvovat speciální ABA terapii, při níž se děti učí soustředit se na zadané úkoly formou hry a pohybu. Protože jestli mají něčeho autistické děti hodně, pak je to energie, kterou potřebují někde vybít. Nevydrží jen tak sedět u stolu. Ta jim často zabraňuje koncentrovat se na jednu konkrétní činnost a ABA terapie se snaží tento problém řešit. CTA terapie potom naučí Adámka, jak si hrát. Děti s autismem většinou sami od sebe nerozvíjejí hru, a právě s tím tento terapeutický program pracuje. Bohužel se ale jedná o finančně velmi náročné terapie, které jsou nad finanční možnosti rodiny.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě