Autistovi Jonáškovi na terapii, která ho rozmluví

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

terapii pro autisty v Klubu chytrého hraní Rubikon

Obrázek daru
Zlata Bambruková
Patron příběhu

Zlata Bambruková

osobní asistentka

Komentář patrona

Jonáška znám od jeho narození, je to syn mé kamarádky. V současné době navíc působím jako jeho osobní asistentka. Jonášek je hyperaktivní autista s poruchou vývoje řeči. Už třetím rokem proto chodí na speciální terapii do Klubu chytrého hraní Rubikon, kde pilně pracuje na zlepšení svých řečových dovedností. Terapie je však poměrně nákladná a rodiče nyní potřebují pomoc s jejím financováním.

Společně jsme vybrali
celou částku 16,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického Jonáška, který se učí komunikovat s okolním světem

Osmiletý Jonášek je autistický kluk, který má rád písničky Karla Gotta. Baví ho také staré české seriály a nejčastěji sleduje Chalupáře. Je s ním rovněž velká legrace, takže se v jeho společnosti všichni dost nasmějeme.

Jonášek se narodil jako chtěné a milované miminko, hned od počátku byl veselý a usměvavý. Jeho vývoj probíhal dobře, byl jen trošku neobratný, a tak jsme s ním hodně cvičili. S velkou slávou začal chodit kolem 17. měsíce. Postupem času se však u něj vyvinuly rysy, které byly diagnostikovány jako dětský autismus s obvyklými přidruženými problémy, jako je porucha vývoje řeči (Jonášek téměř nemluví) a hyperaktivita.

Zkoušeli jsme ho vozit do různých specializovaných školních zařízení, protože ale není snadné zapojit ho do výuky, učíme se spolu doma. Pravidelně s ním však dojíždíme do Centra chytrého hraní Rubikon, kde se věnuje terapii, pří níž se autisté učí formou hry a z gest pomalu přecházejí na slova. Jonášek moc hezky spolupracuje a jeho schopnost komunikace se o dost zlepšila. Za slůvka typu „pojď“, „dej“ nebo „chci“ jsme nesmírně vděční, proto chceme v terapii pokračovat.

A tady pro nás nastává problém. Terapie v Rubikonu bohužel není financována zdravotními pojišťovnami, takže neustále řešíme, kde na ni vezmeme peníze. Patron dětí nám s jejím financováním již dříve pomohl, proto zkoušíme své štěstí znovu. Pomůžete našemu Jonáškovi s tím, aby lépe porozuměl okolnímu světu?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě