Auto pro Artíka, který nerozumí okolnímu světu

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

příspěvek na osobní automobil pro chlapce s těžkou poruchou autistického spektra a dalšími zdravotními obtížemi

Obrázek daru
Alice  Sýkorová, DiS.
Patron příběhu

Alice Sýkorová, DiS.

pracovnice neziskové organizace

Komentář patrona

S Arturkovou maminkou a jeho bráškou jsem se seznámila jako sociální pracovnice. Vlastně ani nevím, z jakého konce začít. Maminka, původně absolventka konzervatoře (obor dirigování) a překladatelka, vychovává dva syny. Chlapce od sebe dělí pouze jeden rok, ale jsou odlišní jako oheň a voda. Starší Saša byl přijat na gymnázium pro mimořádně talentované děti a je skvělý v gymnastice. Na Arturka život naložil mimořádně mnoho zdravotních obtíží.

Na obě děti, každé jiným způsobem výjimečné, zůstala maminka sama. Nemá žádné příbuzné, kteří by jí aspoň občas trochu vypomohli. Arturek je milý a krásný kluk, péče o něj je však nesmírně náročná. Maminka musí být neustále ve střehu.

Artíka sužuje silná porucha autistického spektra. Dále lehčí stupeň mentální retardace. Epilepsie, hyperaktivita a od malička bojuje s těžkou poruchou spánku. Tu se nedaří zmírnit a nevyspání ještě zhoršuje jeho ataky afektu. V návaznosti na Artíkovo nespaní trpí chronickým nevyspáním i maminka.

Aby toho nebylo málo, Artur je silně intolerantní na lepek a laktózu. V praxi to znamená, že mu maminka i do školy musí připravovat speciální stravu s sebou do krabičky. Ve škole musí pedagogové dohlédnout, aby jedl sám, odděleně od ostatních dětí. Jinak se snaží brát jim jejich jídlo, které nesmí a vzteká se, pokud mu je nedají.

Artík téměř nemluví ani nerozumí co mu ostatní říkají. Nechápe čas a prostor, nemá pud sebezáchovy. Maminka se synem několikrát týdně dochází na terapie, díky kterým se komunikace mezi Arturem a okolním světem zlepšuje (komunikuje prostřednictvím obrázkových piktogramů).

Jet s Artíkem veřejnou hromadnou dopravou není možné. Maminka se k tomu po několika pokusech už neodvažuje. Trpěl Artík, ona i spolucestující. Arturek totiž reaguje nevypočitatelně. Navíc jeho postižení nejsou na první pohled poznat. To s sebou pro maminku nese mnoho nedorozumění s okolím.

Vše popisuji takto podrobně, aby bylo zřejmé, že auto pro tuto rodinu není luxus. Jde o jedinou možnost, jak Artura dopravovat na terapie, k lékařům na různá vyšetření i do školy.

V tuto chvíli mamince staré auto, původně koupené z druhé ruky, dosluhuje. Je jen otázkou času, kdy vypoví své služby. Společně se nám už podařilo část prostředků získat. Chybí ale ještě nemalá částka. Proto si dovolujeme společně s velkou pokorou oslovit Patrona dětí a poprosit o pomoc.

Společně jsme vybrali
celou částku 172,817 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Artík absolutně nezvládá dopravu, kde jsou jiní cestující

Na Artíkův přichod na svět jsme se všichni moc těšili. Doma na něj čekal o rok starší bráška. Když se narodil, zdálo se, že jsme normální rodina s dvěma zdravými kluky.

Dlouho Artíkovi nic nechybělo. Naopak vývojově děti předbíhal. Pak přišel zlom. Artík přestal spát. Pediatr nám doporučil neurologické vyšetření. Po něm mi sdělili, že nejde o nic závažného a dostala jsem pro syna nějaké léky. Nereagoval na ně a nespavost pokračovala. Lékaři nám doporučili další léčbu. Ta ale spustila lavinu nekontrolovatelného chování, a ani po vysazení se už nic nevrátilo zpět.

Artíkovi se prudce měnily nálady. Trpěl noční úzkostí. Hlavně ale i denními děsy, při kterých zoufale běhal po místnostech a s pláčem a šílenstvím v očích se snažil schovat před nějakým neexistujícím medvědem. Nespal teď už téměř vůbec. Mé síly byly u konce.

Kontaktovala jsem na doporučení společnost Apla Praha (aktuálně Národní ústav pro autismus). Zde mi po vyšetřeních sdělili diagnózu: porucha autistického spektra (PAS). Hlavní a šokující verdikt ale byl: lehká mentální retardace!

Synova nespavost trvá dodneška. Vedle všech ostatních potíží má i intoleranci na lepek a laktózu. Musím mu veškeré jídlo připravovat. Jakékoliv vybočení z jeho diety způsobuje, že mu je okamžitě strašně špatně.

Mnohdy Artur zůstává doma po probdělé noci, kdy usíná k ránu a není možné jej budit z důvodu nebezpečí epileptického záchvatu. Artur navíc s ohledem na ADHD potřebuje unavit fyzicky. Protože není schopen sportovat, jediným způsobem je tedy chůze a plavání. Denně se synem podnikám několikakilometrové procházky. Plavání miluje, ale má to háček. Nesnese, když jsou v bazénu jiní lidé.

Velkou starost mi v tuto chvíli dělá dosluhující auto. V autě mu mohu přizpůsobit podmínky tak, jak situace a aktuální rozpoložení syna vyžaduje (hluk, teplota, počet přepravovaných osob), což v MHD nelze. Tam Artík na vše reaguje bohužel velmi negativně.

Manželství náročnost péče o Artíka neustálo. Dnes vychovávám obě děti sama. V dané situaci nejsem schopná z příspěvku na péči a výživného pokrýt ani náklady na nezletilé syny a bydlení, natož pak své vlastní potřeby. Jsem zcela závislá na tom, že bývalý manžel platí nájemné. Budu vám vděčná za jakoukoliv pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě