Autosedačka pro Elišku s kombinovaným postižením

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

speciální autosedačku (upínací a zádržný systém) pro hendikepované dítě; dar zajišťuje Autosedackyjenca.cz

Obrázek daru
Eva  Tvrzníková
Patron příběhu

Eva Tvrzníková

vedoucí Odboru sociálních věcí

Komentář patrona

Eliška je od narození tělesně i mentálně postižená, má autismus a vadu zraku i sluchu. Dva dny v týdnu navštěvuje speciální školu, jinak je doma s maminkou, která dostává příspěvek na péči o hendikepované dítě. Celková situace rodiny je však velmi vážná, a to jak po stránce finanční, tak i po stránce těžkého postižení Elišky. Eliščin otec s rodinou nežije, výživné ale hradí. Maminka nyní žádá u Patrona dětí o příspěvek na speciální autosedačku, ve které bude Eliška bezpečně a pohodlně ukotvená. Sama jí autosedačku pořídit nedokáže.

Celou částku se sice nepodařilo vybrat, s rodinou dítěte jsme ale našli způsob, jak za vybranou částku 40705 Kč pořídit alespoň část daru. Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své hendikepované Elišky

Třináctiletá Eliška to nemá v životě snadné. Narodila se se srdeční vadou a rozštěpem patra, časem se přidal i autismus. Ve dvou a půl letech jí potom lékaři diagnostikovali tzv. CHARGE syndrom, který sdružuje oční, sluchovou a srdeční poruchu s mentální retardací. Dnes je stále na plenkách a jí jen mixovanou stravu. Eliška se nikdy nezařadí do normálního života, nebude chodit do práce, mít děti a rodinu. Přesto je to ale veselá a šťastná holka, kterou bych za nic na světě nevyměnila.

Ze všeho nejraději má jízdu autem, což je vzhledem k tomu, kolik času v něm spolu trávíme, jen dobře. Bohužel už odrostla běžné autosedačce a poměrně snadno se z ní vyvlékne. A tak je každá naše cesta do školy nebo k lékařům velkým dobrodružství. Ideální je, když s ní někdo sedí vzadu a hlídá ji. Pokud nikdo takový není, autem jet nesmíme. Eliščino chování je totiž dost nevyzpytatelné a může cokoli provést. A já nezvládám sledovat a hlídat, co dělá vzadu v autě, a do toho řídit.

Když jsem se dívala, kolik stojí autosedačka pro větší hendikepované dítě, byla jsem překvapená, jak moc je její cena vysoká. Já jsem samoživitelka a celodenně se starám o dceru. Kromě pár hodin dvakrát v týdnu, kdy je Eliška ve škole, jsme pořád spolu. Pobírám příspěvek na péči a alimenty, pracovat ale nemůžu. A tak si vysoký výdaj za speciální autosedačku bohužel nemůžu dovolit.

Od sociální pracovnice jsem se ale dozvěděla o Patronovi dětí a rozhodla se zkusit své štěstí. Pokud bude mít Eliška novou autosedačku, neskutečně se mi uleví, protože nebudu muset žádat nikoho dalšího, aby s námi jel k lékaři nebo do školy a Elišku v autě hlídal. Předem vám moc děkuji.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě