Barunce na ergoterapii

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ergoterapii; dar zajišťuje Centrum dětské ergoterapie PLAY SI

Obrázek daru
Mgr. Petra  Dvořáková
Patron příběhu

Mgr. Petra Dvořáková

ergoterapeutka

Komentář patrona

Barunku znám z Kliniky dětské rehabilitace FN Motol a z Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží FN Motol, kde pracuji jako ergoterapeut. Barunka má diagnózu DMO s levostrannou hemiparézou, mentální retardací, centrální zrakovou vadou, autismem, poruchou pozornosti a těžkou epilepsii. Naštěstí má výborné rodinné zázemí, kde se jí celá rodina velmi věnuje a snaží se posunout její schopnosti na maximum. Barunka potřebuje dosáhnout co největší míry soběstačnosti, aby byla schopná samostatně vykonávat základní denní činnosti, a tím se lépe začlenila do společnosti. Zároveň potřebuje pravidelné cvičení pro levou ruku, aby jí začala alespoň částečně využívat při manipulaci s předměty. A v tom jí ergoterapie ohromně pomáhá.

Společně jsme vybrali
celou částku 15,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Barunky, která se svými nemocemi bojuje ze všech sil

Příchod patnáctileté Barunky na svět byl o něco dramatičtější, než je obvyklé. Pupeční šňůru měla natřikrát omotanou kolem krku a nemohla dýchat. Lékaři to ale skvěle zvládli, takže jsme si domů odnášeli krásnou a zdravou holčičku. Po dvou měsících jsme si však s manželem uvědomili, že něco není v pořádku. Barunky psychomotorický vývoj se začal opožďovat, téměř vůbec nehýbala levou rukou ani nohou. Lékaři nám tvrdili, že to nebude nic vážného, že se to časem srovná. Bohužel se ale mýlili.

Když měla Barunka půl roku, dozvěděli jsme se, že prodělala cévní mozkovou příhodu a má rozsáhlé poškození mozku. Důsledkem toho je dětská mozková obrna s levostrannou hemiparézou (ochrnutí levé části těla), centrální hypotonií (svalová ochablost) a opožděným psychomotorickým vývojem. S Barunkou jsme začali okamžitě cvičit podle Vojtovy metody a její stav se postupně lepšil. Ve dvou letech ji však postihla epilepsie, která způsobila, že se ve třech letech její mentální vývoj zcela zastavil. A protože léky nezabíraly, musela o pět let později podstoupit velmi těžkou, osmihodinovou operaci mozku. Tím jsme ale s diagnózami neskončili. Časem se totiž přidala centrální oční vada (Barunka má za sebou jednu operaci), středně těžká mentální retardace, hyperaktivita, porucha rovnováhy a znaky atypického autismu.

Dnes s Barunkou stále pravidelně cvičíme, nesmíme polevit ani na jediný den. Barunka totiž špatně chodí, ujde jen krátké vzdálenosti, takže na ty delší používáme invalidní vozík. Velkým pomocníkem a kamarádem je také její asistenční pejsek Jessie. S Barunkou rovněž jezdíme na rehabilitace a 2x za rok do lázní, vozíme ji na hiporehabilitace a ergoterapie, pravidelně navštěvujeme neurologa, ortopeda a psychiatra. Snažíme se jí prostě co nejvíce rozpohybovat.

Barunka je úžasná holka, veselá, usměvavá a kamarádská. Ráda zpívá a tančí, miluje společnost a je strašně odvážná. Ničeho se nebojí, v zimě dokonce lyžuje s asistentem na monoski. Snažíme se jí dopřát plnohodnotný život a říkáme si, že to nikdy nevzdáme, i když elán, síly a peníze začínají pomalu ubývat.

Terapie, rehabilitace a zdravotní pomůcky hodně zatěžují náš rodinný rozpočet. V tuto chvíli už všechno potřebné uhradit nedokážeme, proto bychom chtěli požádat o pomoc s financováním ergoterapie, kde se Barunka učí samostatně zvládat běžné denní činnosti. Předem děkujeme všem, kteří se rozhodnete Barunce pomoci v jejím dalším rozvoji a snažení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě