Bezpečná postel pro autistu Matýska

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

postel s matrací a úložnými prostory; dar zajišťuje InterMost s.r.o.

Obrázek daru
Pavla Krupová, DiS.
Patron příběhu

Pavla Krupová, DiS.

sociální pracovnice

Komentář patrona

S Matýskovou rodinou spolupracuji v rámci naší služby od roku 2017. S maminkou se nyní zaměřujeme na vyčíslení různých dotací, které jí umožní Matýskovi nakoupit speciální nábytek do dětského pokoje. Objevila se u něj totiž hyperaktivita, kterou si často vybíjí právě na nábytku. Potřebuje tedy mít pokoj zařízený tak, aby si v něm neublížil. Maminka, která se potýká s finanční tísní, se proto rozhodla požádat Patrona dětí o příspěvek na vyztuženou postel. Pokud do ní Matýsek začne bouchat, neublíží si. Postel je také natolik kvalitní, že se mu nepodaří ji rozbít. Pojďme na ni Matýskovi přispět.

Společně jsme vybrali
celou částku 18,834 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka samoživitelka vypráví příběh svého autistického synka

Matýsek (9 let) byl zvláštní děťátko už od narození. Nejprve jen hodně plakal, později jsem ale vypozorovala, že si vypěstoval zvláštní návyky – pořád chtěl chodit stále stejnou cestou, jedl jen pár jídel. Dnes například sní jen jeden typ jablka a jeden druh jogurtu.

Matýsek nesnáší jakékoli změny. Každý den má svůj řád, který se nesmí narušit. Nejprve se tedy ráno snídá, až potom se obléká. Nesnese, aby se pořadí těchto činností měnilo. Kdykoli odcházíme z bytu, musím ho na to dlouho připravovat. Nemá rád hlasité zvuky, rozruší ho i hudba hrající v nákupních centrech a na dětských akcích, bojí se zvuků přijíždějícího vlaku. Má abnormálně vyvinutý čich a často si stěžuje, že cítí puch, který ale já necítím. Na ulici ho musím pořád držet za ruku, protože i když ho učím, že se před silnicí musí zastavit a rozhlédnout, nejsem si jistá, zda by to opravdu udělal. Matýsek navíc nedokáže navázat oční kontakt, neumí komunikovat s dětmi. Je schopen zopakovat jednu větu třeba stokrát. Ze všech těchto důvodů nechodíme nikam na návštěvy. I když už umím hodně věcí předvídat, občas má Matýsek záchvat vzteku a pláče, jehož příčině vůbec nerozumím.

Můj synek má diagnostikovanou poruchu autistického spektra (atypický autismus) a ADHD. K tomu se přidružila porucha pozornosti, vývojová vada artikulace a motorických funkcí. Je toho hodně a je to náročné. Občas se ale přijde na chvilku pomazlit, někdy se mi na pár vteřin podívá do očí a řekne, že mě miluje. A já v tu chvíli vím, že veškerá únava, starosti a bolesti za tuhle krátkou chvilku absolutního štěstí stojí. S Matýskem však žijeme ve velké bublině, v níž jsme izolovaní od okolního světa, který nechápe jeho jinakost. Přitom bychom se od něj v mnohém mohli učit.

Matýsek nyní navštěvuje speciální školu pro autistické děti a je tam moc spokojený. I přes všechna závažná a těžká postižení má ve škole samé jedničky. Miluje matematiku, ale začíná i hezky číst. Rád hraje šachy, které se naučil úplně sám, skládá puzzle a miluje lego. Často spolu hrajeme logické hry, ovládá ale i složité karetní hry. Matýsek je také velký sportovec, chodíme plavat a na lezeckou stěnu. Je to velmi aktivní a neunavitelné dítě.

Péče o Matýska je náročná a náklady na jeho výchovu a léčbu jsou velké. Ráda bych vás proto teď požádala o příspěvek na speciálně upravenou postel do jeho pokojíčku. Matýska totiž často přepadají záchvaty, při kterých vybíjí svoji energii na nábytku. Svoji stávající postel si tímto způsobem už rozbil, a při její demolici si bohužel také ublížil. Ráda bych mu proto pořídila odolnou a vyztuženou postel, která nejenže odolá jeho atakům, ale bude pro něj i bezpečná. Postupem času bych mu chtěla do pokoje dokoupit i další vyztužený nábytek. Protože si teď však nic takového nemůžu dovolit, prosím o pomoc vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě