Čistička vzduchu pro Zuzanku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

čističku vzduchu; dar zajišťuje mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Jolana  Skalníková
Patron příběhu

Mgr. Jolana Skalníková

terénní pracovník rané péče

Komentář patrona

Se Zuzankou a její rodinou se znám skoro 2 roky. Pracuji jako terénní pracovník rané péče a Zuzanku navštěvuji každý měsíc. Nosím jí různé pomůcky, které podporují její vývoj, a zároveň se snažím podporovat i celou rodinu. Stala jsem se patronkou, abych jim pomohla získat čističku vzduchu. Doufám totiž, že se tím u Zuzanky sníží výskyt nemocí dýchacích cest.

Společně jsme vybrali
celou částku 6,350 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, jak ho napsal osud

Zuzance jsou 3 roky a žije s rodiči a bráškou v rodinném domku na vesnici. Tatínek pracuje a já jsem na rodičovské dovolené s ročním synkem. Zuzanka na první pohled vypadá jako zdravá holčička, ale omezuje ji řada zdravotních problémů. Vypadá jako společenské a komunikativní děvče, ale musí mít svůj „dobrý den“. Jinak umí i naprostý opak a mění se v uzlíček neštěstí. Často střídá pláč a smích, a to bez zjevného důvodu. Je hodně věcí, osob a zvířat, které ji děsí. Poté nastává neztišitelný pláč trvající i několik hodin.

Zuzanka se narodila v 36. týdnu těhotenství akutním císařským řezem. Druhý den po porodu se u ní objevily velké epileptické záchvaty. CT následně ukázalo, že u Zuzanky dochází k centrálnímu krvácení do pravé mozkové hemisféry. Později se objevila také ještě ischemie (porucha prokrvení) levé mozkové hemisféry. Lékaři nám sdělili, že nevědí, jakou prognózu Zuzanka má, protože kombinace krvácení a ischemie je ojedinělá. Má ji ještě jeden chlapeček v Singapuru.

Během prvních dvou měsíců svého života Zuzanka podstoupila několik lumbálních punkcí (odběr mozkomíšního moku z páteře), protože se u ní začal rozvíjet hydrocefalus (otok mozku). Kvůli hydrocefalu má voperovaný tzv. shunt, což je hadička vedená z mozkových komor podkožím až do břicha. Tam se vstřebává mozkomíšní mok.

Ve svých 3 letech je Zuzanka hodně drobná. Jí malé porce a pouze mixovanou stravu. Paradoxně je to u ní výhoda, protože není tak nápadné, že jí neroste hlavička. Nedaří se jí také polykat, neumí kousat a posouvat potravu v ústech. Má problémy s koordinací pohybu, s rovnováhou a kondicí. Ujde jen krátkou vzdálenost. Umí jen pár slov a nezná jejich význam. Její odhadovaný mentální věk je maximálně 18 měsíců. Zuzanka má také stále aktivní epilepsii. Po úpravě medikace sice nemá velké záchvaty, jen ty malé, ale i ty ji vrací ve vývoji zpátky. Moje holčička je náchylnější na infekce, a to hlavně dýchacích cest. I sebemenší nemoc ji posouvá vývojově zpátky. Její prognóza je stále nejistá, kdykoli může skončit jako plně ležící človíček.

Se Zuzankou chodíme po různých vyšetřeních, do rehabilitačního ústavu a po nemocnicích, aby se její stav co možná nejvíce zlepšoval. Chodíme na logopedii, hippoterapii, do bazénu, na trampolínu a děláme překážkové dráhy. Rok jsme cvičili Vojtovu metodu a nyní Bobath koncept. Používáme zásady bazální stimulace a orofaciální stimulace. Spolupracujeme také s ranou péčí a speciálním střediskem pečujícím o postižené děti. Tam nám hodně pomáhají.

Každý den, kdy se na nás usměje, je pro nás sváteční. Těšíme se z každého pokroku, který udělá. Čistička vzduchu by měla zachytit prachové částice, osvěžit a dezinfikovat vzduch. Doufám, že Zuzance pomůže snížit častý výskyt dýchacích obtíží a nemocí, se kterými se potýká. Sice bydlíme na vesnici, ale i tak je Zuzanka často nemocná a hodně se nám doma práší. Možná za to může lom, který je asi 3 km od nás, nebo silnice, kterou máme pod okny. Čističku nám doporučil pediatr, ale bohužel si ji nemůžeme ze svého rozpočtu dovolit.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě