společně za lepší dětství

Znáte dítě, které potřebuje pomoci?
Přidejte jeho příběh.

+

Davídkovi na rozvoj zrakového vnímání

Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Mgr. Eva  Zikmundová
Patron příběhu

Mgr. Eva Zikmundová

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Pracuji jako poradce rané péče a jsem také zraková terapeutka. Davídek je s rodinou naším klientem. S Davídkem spolupracuji na rozvoji jeho zrakového vnímání a na zrakové stimulaci. Rodiče potom učím, jak rozvíjet jeho zrak v domácím prostředí. Davídek má celkové opoždění vývoje a epilepsii. Hůře navazuje oční kontakt a zapojení zrakových funkcí do ostatních činností zatím také není vyvinuto. Davídek má rovněž potíže se zpracováním zrakových vjemů a jejich vyhodnocením. Ve zrakové stimulaci, v nácviku zrakových funkcí a v rozvoji jemné motoriky by rodině velmi pomohl iPad. Při konzultacích na středisku rané péče jsme iPad opakovaně vyzkoušeli, Davídek na něj reagoval velmi dobře a na některé aplikace reagoval úsměvem. Speciální aplikace pro děti, které mají potíže se zrakem a se zpracováním zrakových podnětů, a potíže se spojením práce rukou a zraku, jsou však dostupné jen pro iPady od firmy Apple.

Společně jsme vybrali
celou částku 14,140 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh ročního Davídka, který má vlivem těžkého porodu poškozený mozek

Davídek (1 rok) byl pro nás velkým překvapením. Moc jsme se na něj těšili, i když jsme v koutku duše doufali, že to bude holčička (doma na nás totiž už 3 kluci čekali). Až do porodu vše probíhalo tak, jak mělo. Samotný porod byl ale opravdu těžký. Po svém narození Davídek nedýchal a lékaři ho museli oživovat. Davídek se naštěstí rozhodl, že s námi chce na tom světě přece jenom být, a rozdýchal se. Nikdy jsem necítila větší úlevu.

Druhý den však nastaly komplikace. Davídek byl převezen na JIP, kde podstoupil řadu vyšetření. Později nám lékaři přišli vysvětlit, že kvůli nedostatku kyslíku v prvních minutách života má těžce poškozený mozek. Davídek si nějaký čas poležel v nemocnici a my tam byli každý den s ním. Po jeho přeložení z JIP jsme si ho konečně mohli pochovat. Měli jsme radost, že konečně můžeme být u něj, zároveň jsme se ale obávali toho, co nás v budoucnu čeká.

Když jsme si ho konečně donesli domů, jeho bráškové byli nadšení. Dlouho ho znali jen z fotek. Doma jsme s Davídkem cvičili a pravidelně jezdili na kontroly. Krásně nám rostl. Ve třech měsících jsme s ním začali cvičit dle Vojtovy metody, která mu hodně pomáhala. Davídek byl díky ní mnohem živější. Také k nám začala jezdit paní z rané péče, která nám půjčuje speciální hračky a radí nám ohledně rehabilitací a speciálních pomůcek. Davídek byl stabilní a my se radovali z jeho pokroků. Pak se ale objevila epilepsie. První léky vůbec nezabraly, takže musel do nemocnice. Tam mu předepsali jiné, které naštěstí zafungovaly.

Dnes Davídek převážně leží, s pomocí se však dokáže posadit. Ručičkami zatím hýbat neumí, ale nožičkami už krásně kope. Původně nebyl vůbec schopen jíst. Měl zatuhlé svaly v pusince, které se nám pravidelným cvičením naštěstí podařilo rozhýbat. S pitím jsou ale problémy pořád. Dříve zvládal pít z kojenecké láhve, ale od té doby, co mu v nemocnici dávali kvůli horečce jídlo i pití sondou přímo do žaludku, se už normálně napít nedokáže. Tekutiny mu tak dáváme pouze stříkačkou.

S Davídkem, jeho brášky a tatínkem bydlíme v domku, který postupně opravujeme. Chceme, aby byl kvůli Davídkovi bezbariérový. Davídkovi bráškové chodí hrát fotbal, a když mají zápas, Davídek je nadšený. Baví ho sledovat, jak ostatní lidé fandí a tleskají. Občas jdeme také s tatínkem na ryby. Davídek vždycky leží na dece, pozoruje stromy a oblohu a směje se. Rovněž velice rád jezdí autem, takže cesty na rehabilitace a k lékařům jsou pro něj radostí.

Aby se mu na svět lépe koukalo, má brýle. Očička musíme pravidelně stimulovat, proto jezdíme do centra rané péče, kde s ním terapeutky pracují za pomoci speciálních pomůcek, hraček, světelného panelu a iPadu. Rádi bychom s ním takto cvičili i doma, bohužel ale nemáme iPad – a ani dostatek peněz na jeho pořízení. Proto jsme se obrátili na Patrona dětí s žádostí o příspěvek. Zraková stimulace je pro Davídkův vývoj opravdu důležitá, bez iPadu ale nikdy nebude dostatečně účinná.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
z částky, kterou darujete.

Vždy vám pošleme zprávu, až dar předáme dítěti.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vzdělání
Marianovi na školní vodácký výlet
Zbývá měsíc
Cílová částka 3,704 Kč
Podpořit příběh
Vzdělání
Škola v přírodě pro Markétku
Zbývá 17 dní
Cílová částka 2,000 Kč
Podpořit příběh