Domčovi na první samostatné krůčky

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

rehabilitační přístroj; dar zajišťuje Kalpe.cz

Obrázek daru
Bc. Daniela  Sršňová
Patron příběhu

Bc. Daniela Sršňová

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Maminka malého Dominika se obrátila na službu rané péče na doporučení lékaře z Kliniky dětí a dorostu, který se o něj staral při hospitalizaci. Domča je čtyřletý usměvavý kluk, který si rád hraje. Je to veselý, zvídavý a kamarádský chlapec, který je šikovný v sebeobsluze ohledně jídla, s maminky pomocí se dokáže obléknout i svléknout. Dominik má rád hračky – auta, lego duplo, puzzle, stavebnice, plyšáky, medvídka Pú, baví ho knížky a říkadla. Miluje jejich pejska, kterému rád projevuje náklonnost. Moc rád si také hraje se svým starším bratrem, který je pro něj vzorem a hnacím motorem. Domča má diagnostikovanou svalovou atrofii a vážnou formu plochých nohou, která postihuje nožky od kotníků až k prstům. Trpí také vrozenou vadou v krčcích v kyčelním kloubu a regresivní poruchou řeči. Maminka jezdí s Domčou do lázní Košumberk, kde je zaujal speciální rotoped, na kterém Domča pravidelně cvičí nožičky, aby zesílily. Podobný rehabilitační přístroj by potřebovali mít i doma. Podle lékařky Domčovi cvičení pomůže zejména s posilováním svalů a zlepšováním koordinace pohybu a rovnováhy, se zafixováním správných pohybů při vstávání a udržení rovnováhy. Jednoho dne snad bude moci stát s minimální oporou a zvládne sám chodit. Rodina bude vděčná za podporu všem, kteří jim na tuto účinnou pomůcku přispějí.

Společně jsme vybrali
celou částku 38,065 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého Domči

Domča se narodil po bezproblémovém těhotenství. Byl zdravý, neměl žádné potíže. Ale jak už to u těchto příběhů bývá, později se všechno pokazilo. Ve třech měsících začal mít Domča tzv. lekavé stavy. Lekal se pohybů, průvanu apod. Později se přidaly ještě problémy v psychomotorickém vývoji. Sice se přetáčel na záda a pásl koníčky, nedokázal však lézt ani sedět. Bylo na něm vidět, jak moc by chtěl, ale nešlo mu to.

Pro mě to bylo velmi těžké období. Měla jsem starosti o Domču, starala se o staršího syna Martínka a řešila, že vztah s mým manželem přestává fungovat. V současné době se otec o své syny nezajímá, výživné mi neposílá. I takhle může skončit několikaletý vztah.

Po mnoha vyšetřeních byl Domčovi diagnostikován opožděný psychomotorický vývoj. Domča je teď na úrovni rok a půl starého dítěte. Lékaři zkoumali, co je příčinou tohoto opoždění, a zjistili, že důvodem je atrofie mozečku, tedy zmenšení všech jeho částí. Ortoped také zjistil ploché nožky a vrozenou vadu v kyčelním kloubu. Tím však nekončíme. Domčův kardiolog mi oznámil, že má můj syn ještě problém se srdíčkem. To pro mě byla docela velká nálož.

V současné době Domča pravidelně rehabilituje, chodí na logopedii, plave a nosí ortopedické boty. Učím ho také zvykat si na koně, abychom mohli v budoucnu chodit na hiporehabilitace. Za poslední půlrok se krásně rozmluvil, z čehož mám velkou radost. V pohybu ale stále zaostává. Leze sice po čtyřech a dokáže se postavit, ale chůze mu stále nejde. Sám neudělá ani krok. Má narušenou rovnováhu a padá. Potřebuje neustálou oporu, a to i tehdy, když sedí. Na židli bez opěrek nemůže sedět sám.

Domča musí neustále rehabilitovat, proto by se nám velmi hodil léčebný rehabilitační přístroj, který by mu po motorické stránce hodně pomohl. Posílil by Domčovi slabé svaly, a tím pádem by se zlepšila i jeho rovnováha. Časem by zvládl i chodit. Bylo by úžasné vidět Domču stát a dělat první samostatné krůčky. Víc jak 100 000 korun ale na tento přístroj nemám. Proto prosím o pomoc prostřednictvím Patrona dětí. Pomůžete mi postavit mého syna na nohy?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě