společně za lepší dětství

Znáte dítě, které potřebuje pomoci?
Přidejte jeho příběh.

+

Elence a Hynečkovi na rozvoj řeči a komunikace

Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Ivana  Karasová
Patron příběhu

Ivana Karasová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

S maminkou dětí jsme bývalé kolegyně a také blízké přítelkyně. S Hynečkem i Elenkou jsem v častém kontaktu už od jejich narození. Hyneček má těžkou mentální retardaci, vrozenou vývojovou vadu mozku, epilepsii, těžkou koordinační poruchu a svalovou hypotonii. Elenka trpí neurovývojovou poruchou, svalovou hypotonií jako Hyneček, skoliózou, poruchou příjmu potravy a dyslálií (vada řeči). Maminka by svým dětem ráda pořídila iPad, který by Hynečkovi pomohl zejména s komunikací. Elenka by potom využívala různé logopedické programy, které by jí pomáhaly bojovat s vadou řeči. Bohužel se ale jedná o pomůcku, na jejíž pořízení nemá maminka samoživitelka peníze.

Společně jsme vybrali
celou částku 14,153 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svých nemocných dětí

Jmenuji se Marie a jsem maminkou Elenky (5 let) a Hynečka (2 roky). Obě děti se bohužel potýkají s dlouhodobými zdravotními problémy. Stydlivá a křehká Elenka má skoliózu, neurovývojovou poruchu, trpí svalovou hypotonií, dyslálií (špatná výslovnost jedné nebo více hlásek) a má velké problémy s příjmem potravy. Váží necelých 15,5 kg. Usměvavý Hyneček je na tom o něco hůře. Trpí těžkým vývojovým opožděním, má vrozenou vývojovou vadu mozku, epilepsii, centrální hypotonický syndrom a těžkou koordinační poruchu. I přes časté cvičení a rehabilitace stále nechodí, pouze leze.

S dětmi jezdíme pravidelně do lázní a věnujeme se různým cvičením. Dělám všechno proto, aby byly šťastné a aby se jejich stav nezhoršoval. Takovou rehabilitací za odměnu je pro ně hipoterapie. Hynečkovi koně pomáhají s rovnováhou, Elence zase zmírňují potíže s páteří. Děti ale baví i ergoterapie. Užívají si také dny, kdy s nimi cvičí fyzioterapeuti. Jsou to prostě veselé děti, které si umí užít i ty méně zábavné činnosti.

Nikdy jsem nebyla zastáncem toho, aby děti trávily svůj volný čas u počítače nebo tabletu, svůj názor jsem ale musela přehodnotit. I když má Hyneček klasifikovanou těžkou mentální retardaci, rozhodně se nejedná o dítě, se kterým by se nedalo pracovat. V září jsem s ním docházela na každodenní ergoterapii na Neurorehabilitační kliniku AXON, kde v rámci terapie úspěšně používali iPad. Hyneček je totiž dítě, které u klasických hraček neudrží pozornost, ale práce s iPadem ho nesmírně baví. Je to výborná věc na zrakovou a sluchovou stimulaci. Pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, myšlení a řeč. Je vhodný i pro nejmenší děti a také pro ty, které nejsou schopné používat myš. Dají se do něj nahrát programy pro alternativní komunikaci (což by pomohlo Hynečkovi, který stále nemluví), vzdělávací programy, malování prsty, hry a logopedie (to by bylo skvělé pro Elenku).

Několik aplikací jsme zkoušeli přímo v Axonu, kde nám užívání v praxi předvedly ostatní děti a jejich maminky. Je to věc, která je pro děti za odměnu a zároveň jim dokáže velmi pomoci. Zjistila jsem, že dětem se nejlépe pracuje a cvičí, když si neuvědomují, že cvičí, a iPad je dokáže zaujmout. Bylo by skvělé mít ho doma. Protože se ale o své děti starám sama, není v mých finančních možnostech Elence a Hynečkovi iPad pořídit.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
z částky, kterou darujete.

Vždy vám pošleme zprávu, až dar předáme dítěti.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vzdělání
Marianovi na školní vodácký výlet
Zbývá měsíc
Cílová částka 3,704 Kč
Podpořit příběh
Vzdělání
Škola v přírodě pro Markétku
Zbývá 17 dní
Cílová částka 2,000 Kč
Podpořit příběh