společně za
lepší dětství

Znáte dítě, které potřebuje pomoci?
Požádejte o pomoc.

+
Moje zóna

Ergoterapie pro autistického Deniska

Přispívali jste na

ergoterapii, zajišťuje Centrum dětské ergoterapie Play SI

Mgr. Petra  Dvořáková
Patron příběhu

Mgr. Petra Dvořáková

ergoterapeutka

Komentář patrona

Denise znám z kliniky dětské rehabilitace, kde je sledován pro nerovnoměrný vývoj a atypický autismus. Pracuji na tomto oddělení jako ergoterapeut. Denis má pečující rodinu, jeho maminka se snaží najít postupy a možnosti, jak Deniskovi pomoci. Denisek trpí atypickým autismem, který se pojí s poruchou smyslového zpracování, je přecitlivělý na spoustu podnětů ve svém okolí a z toho důvodu nedosahuje vývojových milníků jako jeho vrstevníci. Jeho začlenění do běžného života je limitováno úzkostmi, které z toho vyplývají.

Doporučila jsem rodině ergoterapii v Centru Play SI. V Play SI používají terapeutickou metodu „senzorická integrace“, která pomáhá optimalizovat smyslové vnímání, vyladit citlivost na podněty a tím zlepšit vývojovou úroveň dítěte a jeho začlenění do běžného života.

Společně jsme vybrali
celou částku 15,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví o svém čtyřletém autistickém Denisovi

Náš syn Denis se narodil v říjnu 2014 jako zdravé dítě. Když si začal hrát s prvními hračkami, vypozorovali jsme, že je jeho chování velmi zvláštní. Vše si dával až před oči a snažil se věci rozhýbat. Někdy jsem měla pocit, že mě vůbec neslyší, když na něj mluvím. Při procházkách venku si začal všímat opakujících se vzorů, například na plotech a dlažbách. Bez hnutí pozoroval otevírání a zavírání dveří a začal si vytvářet rituály - situace, které se musejí vždy opakovat beze změny. Museli jsme chodit stejnou cestou, po stejném chodníku. Dlouho neprojevoval žádné známky radosti, jeho smích jsme viděli jen velmi málo.

V 18 měsících byl Deniskovi diagnostikován autismus. Jako další potíž se u něj projevila obrovská nechuť a vybíravost v jídle. Je velmi přecitlivělý na chutě a vůně jídla a má velmi omezenou stravu. Díky tomu má problémy s funkcí střev a vyprazdňováním. Na podzim roku 2018 mu dětský psychiatr diagnostikoval i poruchu ADHD a opožděný vývoj mozku kvůli nedostatku živin. Paní doktorka na ergoterapii si všimla, že má narušené rovnovážné ústrojí v pravém uchu. Napadá na pravou stranu a má omezený pohyb pravého oka i ruky. Pokud nevidí své ruce, neumí je koordinovat. Denis nechápe emoce, ubližování bere jako hru a nechápe následky. Při sebemenším porušení svých rituálů je velmi agresivní, pláče a není schopný pochopit danou situaci.

Bohužel nemáme v blízkosti nikoho z rodiny, kdo by nám pomohl. Snažíme se s manželem zvládat zaměstnání a složitou péči o Denise sami. Finančně je pro nás ergoterapie nad naše možnosti. Doufáme však, že mu pomůže k lepší koordinaci celého těla. Aby byl náš Denis schopný pořádně udržet tužku v ruce, aby se jednou dokázal sám oblékat, jezdit na odrážedle, aby normálně chodil a nepadal vždy po několika krocích. Aby byl jednou trošku samostatný…

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Vždy vám pošleme zprávu, až dar předáme dítěti.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě