Ergoterapie pro autistu Jonáška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ergoterapii; dar zajišťuje AUT – Centrum o.p.s. a Centrum dětské ergoterapie PLAY SI

Obrázek daru
Mgr. Petra  Dvořáková
Patron příběhu

Mgr. Petra Dvořáková

ergoterapeutka

Komentář patrona

Jonáška znám z Kliniky dětské rehabilitace FN Motol, kde pracuji jako ergoterapeut a kam Jonášek dochází na fyzioterapii. Jonášek má diagnostikovaný atypický autismus se specifickou vývojovou poruchou motorických funkcí. V jeho stavu by mu nyní nejvíce pomohla metoda tzv. senzorické integrace, která se však na tomto pracovišti neprovádí. Tato metoda může Jonáškovi pomoci zlepšit propojování smyslových vjemů z okolního prostředí, a tím pozitivně ovlivnit jeho další motorický rozvoj, chování a schopnost učení se novým dovednostem. Protože ale Jonášek žije pouze s maminkou, která momentálně bojuje s onkologickým onemocněním, na ergoterapii už nezbývají finance. Maminka se o Jonáška úžasně stará, osud jim však do cesty nastražil hodně překážek. Pojďme jim společně pomoci alespoň některé z nich překonat.

Společně jsme vybrali
celou částku 25,300 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého synka Jonáška

Když se Jonášek před šesti lety narodil, byla jsem neskutečně šťastná. V hlavě se mi honilo, jaký asi bude, až vyroste, co bude mít rád, nebo co naopak mít rád nebude. Sudičky mu však předpověděly potíže, které se začaly postupně objevovat.

Do pravidelné péče lékařů se Jonášek dostal jako rok a půl starý chlapeček. V roce 2015 mu pak byl diagnostikován atypický autismus spolu se specifickou vývojovou poruchou motorických funkcí. Od té doby Jonášek podstupuje terapie zaměřené na cílenou stimulaci problematických částí těla. Na terapiích se tak věnuje různým pohybovým aktivitám, trénuje koordinaci pohybu a stability. Jonášek má zkušenost i s ABA terapií, která je zaměřená na děti s poruchami autistického spektra.

Když není Jonášek se mnou, je v rodinné mateřské škole, kde se řadí mezi předškoláky. Je moc šikovný, s předškoláky byl už loni, některé dovednosti ale musí ještě před nástupem do školy potrénovat. V kolektivu dětí je oblíbený, zapojuje se do společných aktivit a vyhledává společnost svých kamarádů. V inteligenčních aktivitách dosahuje nadprůměrných výsledků, v pohybových mu to zatím moc nejde. Ve školce má k sobě také asistenta, který mu pomáhá především s předškolní přípravou.

Nyní bychom do Jonáškových terapií potřebovali zařadit i ergoterapii, která využívá metodu tzv. senzorické integrace. Ta by mu pomohla ke zlepšení celkové stability a koordinace horních a dolních končetin pro běžné denní aktivity. Pro Jonáška, kterého čeká nástup do školy, je také důležité procvičit koordinaci oko – ruka. Ergoterapie však stojí nemalé peníze, které jako samoživitelka nemám.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě