Ergoterapie pro Daníka s genetickou vadou

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ergoterapie (1x týdně na jeden rok); dar zajišťuje Ergoterapie Plzeň

Obrázek daru
Bc. Lucie  Královenská
Patron příběhu

Bc. Lucie Královenská

ergoterapeutka

Komentář patrona

Daník je šikovný kluk, kterého k pravidelným ergoterapiím přivedlo jeho onemocnění, tzv. Rubinstein-Tayi syndrom. Tento syndrom nese řadu problémů v psychomotorickém vývoji, Daník se nedokáže sám obléct nebo najíst, nezvládne samostatně hygienu. Ergoterapie mu ale pomáhají k tomu, aby byl jednou soběstačnější a dokázal se při každodenních činnostech obejít bez pomoci jiných lidí, proto je velmi důležité, aby v nich i nadále pokračoval. Protože na to ale rodiče už nemají peníze, prosí o pomoc Patrona dětí.

Celou částku se sice nepodařilo vybrat, s rodinou dítěte jsme ale našli způsob, jak za vybranou částku 10000 Kč pořídit alespoň část daru. Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Daníka, který se díky ergoterapii učí soběstačnosti

Sedmiletý Daník je veselý a optimistický kluk, který při poslechu taneční muziky nevydrží sedět. Okamžitě se začne vrtět do rytmu hudby, a ať v tu chvíli dělá cokoli, okamžitě musí přestat a začít tančit. Občas ve svém nadšení a energii strhne i svoji čtrnáctiletou sestřičku a někdy dokonce i nás, rodiče.

Daník se narodil se vzácným genetickým onemocněním, tzv. Rubinstein-Taybi syndromem, jež se vyznačuje růstovou a psychomotorickou retardací. V souvislosti s tím ho tak trápí středně těžká mentální retardace a hypertonie (zvýšené svalové napětí), se kterou bojujeme prostřednictvím intenzivního cvičení Vojtovy metody a různým rehabilitacím, což bylo zpočátku hodně těžké. Daník u cvičení plakal, nelíbilo se mu, co to s ním provádíme, dnes už je to ale naštěstí lepší.

Po jeho 3. narozeninách jsme se konečně dočkali jeho prvních krůčků, což byla obrovská odměna pro něj i pro nás. Daníkova chůze je sice stále dost nestabilní, my jsme ale moc rádi alespoň za to. Zpočátku měl problém také s jídlem. Prvních pár let jsem veškeré jídlo musela mixovat, naštěstí se ale postupně naučil kousat i polykat.

Daník je od svého narození v péči neurologa, očního lékaře, urologa i ortopeda, samozřejmostí jsou pro nás také návštěvy logopeda a fyzioterapeuta. Velmi rádi s ním jezdíme rovněž na ergoterapii, kde se Daník učí samostatnosti a soběstačnosti co se samoobsluhy týče. Zatím se sice nedokáže sám obléknout ani obout a občas potřebuje asistenci u jídla i osobní hygieny, krůček po krůčku se to však zlepšuje, a to právě díky ergoterapii.

Součástí ergoterapie je nácvik běžných denních činností i speciálních úkonů sestavených na míru Daníkovi. Chceme dosáhnout toho, aby byl co nejsamostatnější a zvládal každodenní základní činnosti bez asistence jiné osoby. Díky pravidelným setkáním se svojí ergoterapeutkou už dělá pokroky, rozvíjí jemnou i hrubou motoriku tak, aby uměl mimo jiné držet tužku v ruce a skládat kostky, aby získal stabilitu při chůzi či běhu po nerovném povrchu, dokázal překročit překážku nebo si sednout do dřepu.

Bohužel se jedná o terapii, která není hrazena pojišťovnami, a musíme si ji financovat sami. Naše úspory však docházejí, a tak moc prosíme o pomoc vás. U nás doma totiž pracuje jen manžel, já kvůli péči o Daníka zvládám jen občasné brigády. Budeme vám moc vděční za jakýkoli příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě