ergoterapie; dar zajišťuje Centrum dětské ergoterapie PlaySi
Justýnku znám od roku 2017, kdy jsem s ní začala pracovat jako lékařka. Justýnka má problém se smyslovým zpracováním podnětů z okolního světa, trápí ji tzv. porucha senzorického procesování. Problém se smyslovým zpracováním výrazně ovlivňuje její chování, zařazení do běžného života i její schopnost učit se novým dovednostem. Přínosná by proto pro ni byla ergoterapie s využitím metody Senzorické integrace, která dětem s těmito problémy pomáhá. Terapie metodou Senzorické integrace bohužel není hrazena ze zdravotního pojištění a rodiče na ni nemají dostatek peněz. A tak se společně obracíme na Patrona dětí s žádostí o pomoc.
Společně jsme vybrali
celou částku
10,000
Kč
Děkujeme všem!
Maminka vypráví příběh Justýnky, která si své místo na světě musela vybojovat
Justýnka se narodila ve 38. týdnu těhotenství. Jakmile vykoukla na svět, bylo mi jasné, že něco není v pořádku. Justýnka totiž vůbec neplakala a já si všimla, že se dusí. Z porodnice putovala do motolské nemocnice, kde prvních 7 týdnů svého života strávila zaintubovaná na jednotce intenzivní péče.
Justýnka naštěstí zabojovala a po třech měsících jsme si ji konečně mohli odvést domů. V té době měla zavedenou tracheostomickou kanylu, a protože měla velmi slabý sací reflex, byla jí časem zavedena i výživová sonda PEG, kterou jsem ji krmila rovnou do žaludku. Jídlo už tehdy bylo a bohužel stále je velkým problémem. Dnes, ve svých šesti a půl letech, Justýnka váží pouhých 15 kilogramů a dostat do ní nějaké jídlo není vůbec snadné.
Justýnčin stav byl dlouho špatný, v jejích čtyřech letech se ale začalo blýskat na lepší časy. Po prodělaném zápalu plic jí lékaři odstranili tracheostomickou kanylu a později i výživovou sondu. Doufali jsme, že se otvory po kanyle a sondě zatáhnou, to se ale nestalo. A tak Justýnka podstoupila dvě operace, při níž jí lékaři otvory uzavřeli. Operace sice byly nepříjemné, Justýnčin stav se však zlepšoval.
V pěti letech mohla moje princezna konečně nastoupit do školky. V kolektivu dětí se ukázalo, v čem je naše Justýnka pozadu a na čem máme zapracovat. V současné době se nejvíc zaměřujeme na nácvik jemné motoriky a snažíme se jí posouvat i po psychomotorické stránce. Paní doktorka nám k tomu doporučila ergoterapii, která rozvíjí schopnosti dítěte tak, aby bylo schopné co nejlépe samostatně fungovat v běžném životě.
Rádi bychom Justýnce ergoterapii dopřáli, bohužel na to ale nemáme peníze. Kromě Justýnky vychováváme ještě devítiletou dcerku, a protože nám péče o Justýnku zabírá hodně času, pracujeme s manželem jen na částečný úvazek. A tak vás prosíme o příspěvek právě na ergoterapie, které Justýnce dopomohou k větší samostatnosti a připraví ji na nástup do 1. třídy.
P. S. Jméno naší dcerky bylo v příběhu změněno. Děkujeme za pochopení.