Ergoterapie pro milovníka lega Honzíka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ergoterapie (20 hodin) v Centru dětské ergoterapie PLAY SI

Obrázek daru
Mgr. Petra  Dvořáková
Patron příběhu

Mgr. Petra Dvořáková

ergoterapeutka

Komentář patrona

Honzík je čtyřletý chlapec s neurovývojovým opožděním, kterému byla diagnostikována dysfázie a nyní dyspraxie (vývojová koordinační porucha). Tyto diagnózy jsou spojené s odchylkami ve smyslovém vnímání, které jsou dobře ovlivnitelné metodou Senzorická integrace. Senzorická integrace je vědecky ověřená metoda, která není hrazená z veřejného zdravotního pojištění, ale může dětem s těmito obtížemi velmi účinně pomoci. Honzíkovi doporučuji 20 terapií v Centru dětské ergoterapie PlaySI, kterou si však rodiče musí hradit sami. A protože se jedná o poměrně velký výdaj, prosí o finanční příspěvek Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 20,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého synka, který trpí svalovou dystrofií a vývojovou dysfázií

Čtyřletý Honzík je spíše uzavřený kluk, jakmile ale lépe pozná své okolí, stává se z něj srandista, který občas vyvede i nějakou tu lumpárnu. Má rád vláčky, je přeborníkem ve stavění lega a baví ho jízda na kole, i když zatím s postranními kolečky. Honzík má dvouletou sestřičku Aničku a má ji moc rád. Umí se sice pošťuchovat, všechno ale dělají společně.

Honzíka však od narození trápí svalová dystrofie. Když mu byl jeden rok a poprvé se postavil, bylo patrné, že má extrémně vytočené nožky směrem ven a stojí na vnitřních hranách chodidel. Svým postojem trošku připomínal tučňáka. Hned jsme vyhledali lékaře a naštěstí jsme našli snad ty nejlepší, a to na ortopedii v Motole. Díky jejich i naší trpělivosti a za podpory ortézek se Honzík naučil ve dvou letech chodit.

Dnes už k chůzi využívá jen speciální vložky do bot, nožky však má stále vytočené a slabé a pohyb celého těla není správný a koordinovaný. S Honzíkem doma pravidelně cvičíme, chodíme na rehabilitace a využíváme kineziologické tejpy (elastické pásky pomáhající odbourávat bolest ve svalech a kloubech). Honzík je ale bohužel celkově pomalejší, takže každý jeho pokrok je tvrdě vydřený. Kromě problémů s pohybem také špatně mluví, proto jsme častými návštěvníky na logopedii. Po mnoha vyšetřeních a konzultacích mu byla rovněž diagnostikována vývojová dysfázie.

V létě se nám podařilo dostat se na ergoterapii do Motola, kde mu byla potvrzena porucha koordinace a vnímání vlastního těla (dyspraxie). S nápravou těchto poruch pomáhá právě ergoterapie, na kterou Honzík dochází za výbornou ergoterapeutkou paní Dvořákovou. Ta nám doporučila, abychom ho vzali do Centra dětské ergoterapie PLAY SI, kde využívají k práci s dětmi metodu Senzorické integrace, jež pomáhá nastavit správné smyslové propojení. Podle toho, jak zvládáme propojovat informace z našich smyslů, totiž fungujeme v běžném životě. A s tím má Honzík potíže.

Ergoterapie v PLAY SI však není hrazena ze zdravotního pojištění. Za 20 terapií, které mohou Honzíkovi pomoci, tam musíme zaplatit 20 000 korun, které však momentálně nemáme. Manžel sice pracuje, já jsem ale na rodičovské dovolené. Honzíkovi platíme řadu rehabilitací a terapií, financujeme i soukromou školku v místě našeho bydliště, kde má k sobě asistenta pedagoga. Výdaj v podobě dalších terapií si tak už nemůžeme dovolit. Proto vás moc prosíme o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě