Ergoterapie s poslechovou terapií pro Aničku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ergoterapie včetně sluchové terapie; dar zajišťuje Centrum dětské ergoterapie PLAY SI

Obrázek daru
Lenka  Terzipeková
Patron příběhu

Lenka Terzipeková

rehabilitační lékařka

Komentář patrona

Aničku znám ze školky, je to kamarádka mého syna, a zároveň jsem její rehabilitační lékař na Klinice dětské rehabilitace v Motole. Anička má diagnózu vývojové dysfázie, má obtíže s plánováním pohybových dovedností a koordinací pohybu. Doprovodným znakem této diagnózy jsou problémy v senzorickém procesování (zpracování), což znamená, že jednotlivé smyslové podněty nejsou správně vnímány a propojovány a dítě nemůže vytvářet správné motorické vzorce. Anička tak za svými vrstevníky významně zaostává v hrubé i jemné motorice. Aničce více než doporučuji ergoterapii, která využívá metodu senzorické interakce v centru dětské ergoterapie PLAY SI, doplněnou o sluchovou terapii. To ji pravděpodobně posune kupředu co do zlepšeních motorických dovedností, protože se ale jedná o poměrně velký výdaj, potřebuje rodina s jejím financováním pomoci.

Celou částku se sice nepodařilo vybrat, s rodinou dítěte jsme ale našli způsob, jak za vybranou částku 7000 Kč pořídit alespoň část daru. Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Aničky, která se potýká s vývojovou dysfázií

Jsme rodina se dvěma malými holčičkami, téměř šestiletou Aničkou a dvouletou Maruškou. Obě holky jsou naše sluníčka, Anička má ale potíže, se kterými se snažíme bojovat.

V jejích zhruba šesti měsících jsem si poprvé všimla, že se nevyvíjí tak, jak by měla. Lékaři nás uklidňovali, že výsledky všech vyšetření vycházejí v širší normě a že není důvod k obavám. My doma, ale i paní učitelky ve školce jsme však věděli, že je zkrátka něco špatně. Až letos v lednu byla Andulce diagnostikována vývojová dysfázie. Konečně tak máme něco, od čeho se při práci s ní můžeme odpíchnout.

Výsledky testu motoriky také odhalily výraznou poruchu centra rovnováhy, se kterou souvisí problémy s hrubou i jemnou motorikou, což zase přímo ovlivňuje poruchu motoriky mluvidel a tak dále. Všechno zkrátka souvisí se vším. Anička bohužel nezvládá aktivity, které jsou pro její vrstevníky samozřejmostí, navíc hodně padá, naráží do věcí, rychle se unaví.

Anička je už ale předškolák a časem si bude muset osvojit činnosti typu vystřihování a kreslení, které zatím moc nezvládá. Dostali jsme proto doporučení na individuální ergoterapii, doplněnou o sluchovou terapii, která by jí mohla pomoci. Ergoterapie se zaměřuje na zvyšování potenciálu každého dítěte na nejvyšší možnou úroveň. Jejím cílem je dosáhnout toho, aby bylo dítě co nejsamostatnější v oblastech stravování, hygieny, hry apod.

Ergoterapie bohužel nejsou hrazeny z prostředků zdravotních pojišťoven a my si nyní takový výdaj nemůžeme dovolit. Já jsem v tuto chvíli na rodičovské dovolené s mladší dcerkou, takže na pokrytí všech životních potřeb i speciální péče pro Andulku máme jen manželův plat, a tak se obracíme s žádostí o pomoc na Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě