Fandovi na profesionální péči

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

odlehčovací službu; dar zajišťuje Respitní centrum NAUTIS

Obrázek daru
MUDr. Dagmar Filipová
Patron příběhu

MUDr. Dagmar Filipová

dětský lékař

Komentář patrona

Jsem ošetřujícím lékařem malého Fandy, který trpí několikanásobným postižením. Maminka to má hodně náročné, Fanda potřebuje její péči 24 h denně. Odlehčovací služba by jí trošku ulevila a Fanda by dostal příležitost zvykat si na dětský kolektiv.

Společně jsme vybrali
celou částku 40,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka napsala příběh svého postiženého synka

Fanda (10 let) se narodil předčasně, což s sebou přineslo mnoho zdravotních komplikací. Do života si přinesl středně těžkou mentální retardaci, dětskou mozkovou obrnu a atypický autismus se sklony k agresivitě. Fanda nevidí, nemluví a je inkontinentní.

Výchova takto postiženého dítěte je pro mě složitá a namáhavá. Když měl Fanda 8 let, opustil nás jeho otec. Na výchovu jsem tak zůstala sama, což je náročné jak psychicky, tak i fyzicky. Jsem velmi šťastná, že mi pomáhají v Respitním centru NAUTIS, kde to už s Fandou umí a Fanda je tam zvyklý. Jen je pro mě náročné to všechno platit.

S Fandou jsem doma – kvůli jeho postižení nemohu chodit do práce. Do školy ho dát nemůžu, protože kolem sebe nesnese další děti, takže se spolu učíme doma. Společně bydlíme v podnájmu, který bohužel není zrovna levný. A tak hledám pomoc, kde to jen jde, abych mu mohla být i nadále dobrou mamkou, která mu dá lásku a zázemí.

Je to hlavně jeho nevidomost a agresivita, která nás limituje a vyčleňuje na okraj společnosti. Nemáme skoro žádné přátele, návštěvy v jiných domácnostech nepřichází v úvahu. Fanda je rychle přehlcen zvuky z okolí, je hyperaktivní. Nemá příliš velkou potřebu spát, neustále musíme být v pohybu. Musí nosit ochrannou helmu, protože sám sobě ubližuje. Občas bohužel ubližuje i mně. Je to mé „dítě úplňku“.

V NAUTISu jsou odborně vyškolení asistenti, kteří dokáží zvládnout i velmi stresové situace, které jsou velmi časté. Centrum pomáhá Fandovi v rámci jeho možností se trochu socializovat a mně jako mamince dává šanci si vydechnout a nabrat nové síly. Je to pro nás oba vždy doba, kdy si od sebe můžeme odpočinout, abychom se na sebe zase těšili.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě