Františkovi ortézy jako naději k samostatné chůzi

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

dynamické ortézy na nožičky a trupovou ortézu („obleček“)

Obrázek daru
Aneta Dvořáková
Patron příběhu

Aneta Dvořáková

pracovnice neziskové organizace

Komentář patrona

Fandu a jeho rodinu navštěvuji jako poradkyně rané péče. Již od začátku je spolupráce s rodinou velice příjemná. Celá rodina se snaží chlapce co nejvíce rozvíjet. Maminka mu věnuje spoustu času a pracuje s ním dle doporučení odborníků.

František má diagnostikovanou spastickou diparézu, bronchopulmonální dysplazii a retinopatii. Spastická diparéza je jedna z forem DMO (dětské mozkové obrny), která postihuje nejvíce dolní končetiny. Lidé s DMO mají narušenou stabilitu a problémy se samostatnou chůzí. Fanda stojí a chodí po špičkách, což je způsobeno zkrácenými šlachami, které bohužel s tímto onemocněním souvisí. Z tohoto důvodu by jeho zdravotnímu stavu pomohla trupová ortéza a ortézy na dolní končetiny, které by upevnili jeho správné držení těla a stoj.

Hošík se narodil předčasně s nízkou porodní váhou. Zpočátku se jeho vývoj zdál v pořádku. Otáčet a plazit se začal již v půl roce. Poté začal mít znatelně opožděný vývoj. Sedět se naučil až téměř ve dvou letech. Do stoje se začal stavět teprve před několika měsíci. Nyní jsou Fandovi téměř 3 roky a obchází nábytek, popř. chodí s oporou. Každým dnem je jistější a zkouší nové pohyby.

Pravidelně navštěvuje lázně, fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii i logopedii. Maminka se synem pravidelně každý den cvičí a snaží se co nejvíce podpořit jeho rozvoj, samostatný pohyb a stabilitu. Speciální ortézy by mu, dle mého názoru, velice pomohly a měl by šanci na samostatnou chůzi a lepší stabilitu.

Předem děkuji všem případným dárcům, kteří se rozhodnou Fandovi a jeho rodině pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 74,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého synka Františka, který se ve svých třech letech teprve učí chodit

Náš téměř tříletý František má energie na rozdávání. Je to velmi veselý a zvídavý chlapeček, který jen tak neposedí. Má sice pohybové omezení, ale velmi se snaží, aby vše brzy dohnal a my se mu v tom snažíme pomáhat, jak jen můžeme.

Syn se narodil předčasně jako extrémně nedonošený a kromě „běžných“ obtíží, které takto předčasný příchod na svět přináší, se brzy zjistilo i krvácení do mozkové komory. V prvním měsíci prodělal kanylovou sepsi a kvůli celkovému oslabení byl přechodně na umělé plicní ventilaci. Později se zjistila pokročilá retinopatie obou očiček (onemocnění sítnice, které nakonec lékaři nijak nemuseli operativně řešit a v budoucnu snad nezpůsobí zrakovou vadu). Po necelých třech měsících jsme opouštěli neonatologické oddělení s plně kojeným spokojeným miminkem, bez zásadních zdravotních obtíží.

František krásně přibíral na váze a celkově prospíval. Vojtova metoda se i tak stala každodenní součástí našeho života. Zpočátku se zdál psychomotorický vývoj v pořádku, poměrně brzy se začal syn otáčet i čile plazit. Pak se ale dlouho nic neměnilo. Po druhých narozeninách jsme se dověděli diagnózu DMO (dětská mozková obrna). Zpočátku to vypadalo na spastickou diparézu, poslední dobou pak doktor mluví o atypické formě.

Na nic jsme nečekali a zanedlouho byli v dětské rehabilitační léčebně. Pustili jsme se do maximální podpory chlapcova rozvoje. Začal jsme ho umisťovat do vertikalizačního stojanu a nasazovali jsme pevné ortézy na dolní končetiny. Od podzimu navštěvujeme komplexní rehabilitační centrum. Využíváme zde kromě fyzioterapie i ergoterapii, muzikoterapii, logopedii a služeb rané péče. Také docházíme na soukromé fyzioterapie.

František v současné době leze po čtyřech a na špičkách obchází se stále menší oporou nábytek, je postupně stabilnější v sezení na židli i na zemi s nožičkami před sebou. Zatím nemluví, ale komunikuje se svým okolím čile a většinou si vzhledem ke své tvrdohlavosti prosadí svou.

Nedávno jsme se synem absolvovali vyšetření dětským ortopedem z rakouského protetického centra, který nám doporučil speciální, na míru zhotovené dynamické ortézy na nožičky a trupovou ortézu („obleček“). Obě pomůcky se doplňují a měly by zvýšit šanci na samostatnou a co nejkvalitnější chůzi v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jde o zahraniční soukromé zdravotnické centrum, nemůžeme žádat o úhradu zdravotní pojišťovnu. Proto se obracíme na Patrona dětí s prosbou o jakýkoli příspěvek.

Děkujeme všem, kteří si přečetli Františkův příběh a samozřejmě všem, kteří se nám rozhodnou pomoci.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě