Fandu a jeho rodinu navštěvuji jako poradkyně rané péče. Již od začátku je spolupráce s rodinou velice příjemná. Celá rodina se snaží chlapce co nejvíce rozvíjet. Maminka mu věnuje spoustu času a pracuje s ním dle doporučení odborníků.
František má diagnostikovanou spastickou diparézu, bronchopulmonální dysplazii a retinopatii. Spastická diparéza je jedna z forem DMO (dětské mozkové obrny), která postihuje nejvíce dolní končetiny. Lidé s DMO mají narušenou stabilitu a problémy se samostatnou chůzí. Fanda stojí a chodí po špičkách, což je způsobeno zkrácenými šlachami, které bohužel s tímto onemocněním souvisí. Z tohoto důvodu by jeho zdravotnímu stavu pomohla trupová ortéza a ortézy na dolní končetiny, které by upevnili jeho správné držení těla a stoj.
Hošík se narodil předčasně s nízkou porodní váhou. Zpočátku se jeho vývoj zdál v pořádku. Otáčet a plazit se začal již v půl roce. Poté začal mít znatelně opožděný vývoj. Sedět se naučil až téměř ve dvou letech. Do stoje se začal stavět teprve před několika měsíci. Nyní jsou Fandovi téměř 3 roky a obchází nábytek, popř. chodí s oporou. Každým dnem je jistější a zkouší nové pohyby.
Pravidelně navštěvuje lázně, fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii i logopedii. Maminka se synem pravidelně každý den cvičí a snaží se co nejvíce podpořit jeho rozvoj, samostatný pohyb a stabilitu. Speciální ortézy by mu, dle mého názoru, velice pomohly a měl by šanci na samostatnou chůzi a lepší stabilitu.
Předem děkuji všem případným dárcům, kteří se rozhodnou Fandovi a jeho rodině pomoci.
Společně jsme vybrali
celou částku
74,000
Kč
Děkujeme všem!
Maminka vypráví příběh svého synka Františka, který se ve svých třech letech teprve učí chodit
Náš téměř tříletý František má energie na rozdávání. Je to velmi veselý a zvídavý chlapeček, který jen tak neposedí. Má sice pohybové omezení, ale velmi se snaží, aby vše brzy dohnal a my se mu v tom snažíme pomáhat, jak jen můžeme.
Syn se narodil předčasně jako extrémně nedonošený a kromě „běžných“ obtíží, které takto předčasný příchod na svět přináší, se brzy zjistilo i krvácení do mozkové komory. V prvním měsíci prodělal kanylovou sepsi a kvůli celkovému oslabení byl přechodně na umělé plicní ventilaci. Později se zjistila pokročilá retinopatie obou očiček (onemocnění sítnice, které nakonec lékaři nijak nemuseli operativně řešit a v budoucnu snad nezpůsobí zrakovou vadu). Po necelých třech měsících jsme opouštěli neonatologické oddělení s plně kojeným spokojeným miminkem, bez zásadních zdravotních obtíží.
František krásně přibíral na váze a celkově prospíval. Vojtova metoda se i tak stala každodenní součástí našeho života. Zpočátku se zdál psychomotorický vývoj v pořádku, poměrně brzy se začal syn otáčet i čile plazit. Pak se ale dlouho nic neměnilo. Po druhých narozeninách jsme se dověděli diagnózu DMO (dětská mozková obrna). Zpočátku to vypadalo na spastickou diparézu, poslední dobou pak doktor mluví o atypické formě.
Na nic jsme nečekali a zanedlouho byli v dětské rehabilitační léčebně. Pustili jsme se do maximální podpory chlapcova rozvoje. Začal jsme ho umisťovat do vertikalizačního stojanu a nasazovali jsme pevné ortézy na dolní končetiny. Od podzimu navštěvujeme komplexní rehabilitační centrum. Využíváme zde kromě fyzioterapie i ergoterapii, muzikoterapii, logopedii a služeb rané péče. Také docházíme na soukromé fyzioterapie.
František v současné době leze po čtyřech a na špičkách obchází se stále menší oporou nábytek, je postupně stabilnější v sezení na židli i na zemi s nožičkami před sebou. Zatím nemluví, ale komunikuje se svým okolím čile a většinou si vzhledem ke své tvrdohlavosti prosadí svou.
Nedávno jsme se synem absolvovali vyšetření dětským ortopedem z rakouského protetického centra, který nám doporučil speciální, na míru zhotovené dynamické ortézy na nožičky a trupovou ortézu („obleček“). Obě pomůcky se doplňují a měly by zvýšit šanci na samostatnou a co nejkvalitnější chůzi v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jde o zahraniční soukromé zdravotnické centrum, nemůžeme žádat o úhradu zdravotní pojišťovnu. Proto se obracíme na Patrona dětí s prosbou o jakýkoli příspěvek.
Děkujeme všem, kteří si přečetli Františkův příběh a samozřejmě všem, kteří se nám rozhodnou pomoci.