Horolezci Maxíkovi na kroužek lezení

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

kroužek lezení na stěně s asistentem

Obrázek daru
Mgr. Markéta  Jandeková
Patron příběhu

Mgr. Markéta Jandeková

vedoucí organizace Jdeme Autistům Naproti z.s., poradce rané péče

Komentář patrona

Maxíka znám již několik let z organizace Jdeme Autistům Naproti z.s., kde pracuji jako vedoucí, poradkyně rané péče a klíčová pracovnice rodiny. K Maxíkovi jezdím na pravidelné konzultace, takže vidím, jak rodina žije. Vidím nezměrné úsilí maminky, která se snaží zajistit autistickému synovi a zdravé dceři co nejlepší podmínky. Maminka se bohužel potýká s nedostatkem financí. Náklady na bydlení, veškeré živobytí a aktivity pro děti jsou často nad její finanční možnosti. Maxík je chlapec s autismem, který je velmi aktivní (až hyperaktivní). Téměř nemluví, ale má rád pohyb, jehož prostřednictvím se začleňuje do běžné společnosti. Už to je jeden z hlavních důvodů, proč by měl chodit do kroužku lezení. Při lezení by navíc trénoval koordinaci a hrubou motoriku, což by mělo vliv i na celkové chování dítěte. Podle nejnovějších výzkumů jsou totiž pohyb a myšlení propojeny, což potvrzuje i neuroložka, která s naší organizací spolupracuje.

Společně jsme vybrali
celou částku 7,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh hyperaktivního autisty Maxíka, který miluje výšky a lezení

Autista Maxík (4,5 roku) je hyperaktivní kluk, který miluje pohyb. A úplně nejšťastnější je tehdy, když se může pohybovat ve velkých výškách – ty totiž vyloženě miluje. Maminka z toho ale zrovna velkou radost nemá. Maxík totiž nechápe, že na sebe musí být opatrný a že když někam vyleze, hrozí mu pád. Protože neustále někam šplhá a je čím dál těžší ho uhlídat, byl by pro něj ideální kroužek lezení s asistentem. Maxík by se věnoval tomu, co má rád, a to pod dohledem. Maminka, která se sama stará o dvě děti (tatínek odešel před dvěma lety), mu ale kroužek zaplatit nemůže.

Maxík se do roku a půl vyvíjel jako zdravé dítě. Rychle se naučil lézt i chodit, po roce začal říkat první slůvka. Pak ale podstoupil operaci pupeční a tříselné kýly a všechno se změnilo. Nejprve nedokázal udržet oční kontakt, později přestal rozumět tomu, co mu kdo říká. Do čtyř let pak neřekl ani slovo.

Situace se teď naštěstí zlepšila, Maxík už trošku rozumí a začíná mluvit. Hodně s ním pracuje asistentka ve školce, s maminkou Maxík jezdí na pravidelná vyšetření a terapie. Bohužel se ale objevily problémy s trávením, takže Maxík dodržuje bezlepkovou a bezmléčnou dietu a bere celou řadu výživových doplňků. Tohle všechno velmi zatěžuje rodinný rozpočet.

Maminka tak momentálně nemá dostatek peněz na to, aby Maxíkovi zaplatila kroužek lezení. Díky němu by se ale Maxík naučil orientovat v prostoru, užil si svých milovaných výšek a vybil přebytečnou energii. Maminka to sama nezvládne. Pomůžeme?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě