Houpačka pro autistického Lukáška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

houpací sedátko a kotvení; dar zajišťuje Bonita - Dětská hřiště

Obrázek daru
Mgr. Kateřina Jelínková
Patron příběhu

Mgr. Kateřina Jelínková

třídní učitelka

Komentář patrona

Lukáška znám ze školy, kde ho učím. Lukáš žije s maminkou a dvěma mladšími sourozenci. Trpí dětským autismem, má hyperkinetický syndrom, obtížně komunikuje a nemá rád hodně lidí kolem sebe. K celkovému uvolnění a po záchvatech vzteku má Lukáš rád houpání, houpačku používá při pocitech nepohody i ve škole. Domácí houpačku používal tak často, že je úplně zničená. Maminka pro něj nechává vyrábět houpání nové. Konstrukci už zaplatila, ale na sedátko a bezpečné zavěšení se jí nedostávají peníze. S prosbou o pomoc se obrátila na Patrona dětí.

Tento příběh byl bohužel zrušen. Dary se ale nikde neztratily. Podpořili jste jimi jiné dětské příběhy. Děkujeme!

Sdílet příběh:

O Lukáškovi, co se rád houpe

Lukášek je moje první vytoužené dítě. Vstup do života měl velmi náročný. Narodil se po těžkém porodu ve 37. týdnu těhotenství a byl malinkatý. Lukášek i lékaři bojovali a synka mi zachránili.

Jak rostl, bylo na jeho chování a rozvoji řeči vidět, že něco není v pořádku. Mimo svůj domov se Lukášek bál, neuměl komunikovat a nechtěl být mezi dětmi, nezajímaly ho žádné hry. Jen číslice a písmena měl rád. Po určení diagnózy dětského autismu jsem absolvovala kurzy, abych se naučila správně Lukáška vést a rozumět mu. Lukášek začal krásně používat alternativní komunikační systém VOX. Naučil se chodit na vycházky, na toaletu. Spoustu věcí ale dodnes nedohnal. I tak vím, že ho moje brzká péče dostala blíže „našemu světu“.

Dnes chodí Luky do 4. třídy speciální základní školy. Do školy dojíždíme 30 km, ale nelitujeme, protože ve škole je Luky spokojený, má rád paní učitelky i spolužáky. Luky je veselý kluk, rád si zpívá a moc, ale opravdu moc miluje houpání. Houpání ho uklidní z jakéhokoliv záchvatu strachu či vzteku. Houpání zřejmě zůstane jeho oblíbenou zábavou a odpočinkem až do dospělosti. Současná houpačka mu už váhově nestačí. Konstrukce je ve špatném stavu a houpací kruh praskl. Koupila jsem železné trubky na novou konstrukci a svářeč už ji vyrábí. Na houpací sedátko a úchyty mi již peníze nezbývají. Jsem se svými třemi dětmi sama a jen velmi těžko vše finančně zvládám. Přesto to nechci vzdát a poprosila jsem projekt Patron dětí o pomoc při pořízení bezpečné houpačky pro Lukáška. Nebude šťastnějšího houpajícího se kluka!

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě