Intenzivní rehabilitace pro statečnou Anetku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

intenzivní měsíční neurorehabilitační program TheraSuit/TheraTogs v Sarema Liberec

Obrázek daru
Mgr. Martina  Mazánková
Patron příběhu

Mgr. Martina Mazánková

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Anetku a její rodinu jsem poznala v rámci poskytování sociální služby rané péče, kde pracuji jako poradkyně. Jsem klíčovou pracovníci rodiny a spolupracujeme již třetím rokem. Anetka je velmi milá, bystrá a komunikativní slečna, která se zajímá o vše kolem sebe. Navštěvuje mateřskou školu běžného typu a je mezi ostatními dětmi velmi spokojená. Anetka se narodila jako nedonošené dítě, po porodu prodělala několik závažných operací, došlo u ní ke krvácení do mozku. Důsledkem toho se u ní rozvinula hemiparetická forma mozkové obrny, která ji výrazným způsobem omezuje zejména v pohybových dovednostech. Obrna tohoto typu postihuje polovinu těla, u Anetky se projevuje oslabením levé horní končetiny a výraznějším poškozením dolních končetin. Omezená hybnost horní končetiny jí způsobuje potíže při hře, veškerých manipulačních činnostech a samozřejmě také při sebeobsluze. Anetka je tak odkázaná na péči druhých osob. Výrazné postižení dolních končetin pak Anetku limituje zejména při chůzi. Rozchodila se teprve nedávno, její chůze však není stabilní. Často padá, rychle se unaví a při chůzi venku potřebuje stále doprovod. Rodina s ní od jejího narození pravidelně rehabilituje, navštěvují ergoterapii, hiporehabilitaci, jezdí do lázní a léčeben. Kromě pojišťovnou hrazených rehabilitací se rodiče snaží Anetce zajistit i rehabilitace speciální, jejichž velkou část hradí z vlastních zdrojů. Rodinné úspory však pomalu docházejí. Jelikož s nimi dlouhodobě spolupracuji a přihlížím jejich statečnému a odhodlanému boji za Anetčinu lepší budoucnost, velmi ráda bych jim pomohla. Domnívám se, že intenzivní rehabilitace dokáže zlepšit Anetčin zdravotní stav natolik, že v budoucnu bude schopná vést samostatný a plnohodnotný život. Aby k tomu ale došlo, potřebuje vaši pomoc.

Společně jsme vybrali
celou částku 49,900 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Anetky, která se statečně pere s následky dětské mozkové obrny

Anetka se narodila předčasně, a to ve 31. týdnu těhotenství. Místo do mojí náruče tak putovala rovnou do inkubátoru. I když byla strašně maličká, vypadalo to, že je vše v pořádku. Druhý den ale lékaři vešli do mého pokoje s tím, že se objevily komplikace. V Anetčině hlavičce totiž našli hematom, který se vytvořil vlivem silného krvácení do mozku. Moji holčičku proto převezli do dětské nemocnice, kde ji voperovali tzv. port. Ten sloužil k pravidelným punkcím, díky kterým byl hematom postupně odstraňován.

Když už jsme si s jejím tatínkem mysleli, že se po zbavení hematomu Anetčin stav zlepší, přišla další rána. V mozku naší dcerky se ucpala cesta pro odtok mozkomíšního mozku, což je stav, který se označuje pojmem hydrocefalus. A tak měsíc po svém předčasném příchodu na svět Anetka absolvovala další zákrok, tentokrát voperování VP shuntu, který hromadící se mozkomíšní mok odvádí z mozku do bříška.

Při obou zákrocích byla Anetka nesmírně statečná. Jako by už tehdy věděla, že si své místo na světě musí vybojovat. Rekonvalescenci po obou zákrocích zvládla na jedničku a po měsíci a půl pobytu v nemocnici jsem si ji konečně mohla odvézt domů. Vyhráno ale rozhodně nebylo. Kolem jejích prvních narozenin jí lékaři při pravidelné kontrole diagnostikovali lehkou formu dětské mozkové obrny, s jejímiž důsledky bojujeme dodnes.

Dnes jsou Anetce 4 roky a po mentální stránce je zcela v pořádku. Zpočátku jsem se ale obávala, aby byla vůbec schopná chodit, ona mi však ukázala, že když se chce, jde všechno. Usilovně rehabilitovala a cvičila a dnes je schopná samostatné chůze. Její kroky sice nejsou stabilní, ale v rovném terénu se dostane tam, kam potřebuje. Samozřejmě spolu stále denně cvičíme podle Vojtovy metody a Bobath konceptu, jednou týdně docházíme také na rehabilitaci za naší fyzioterapeutkou. K tomu jsme přidali ještě ergoterapii a hipoterapii, a pokud nám to naše finanční situace dovolí, jezdíme i na delší rehabilitační pobyty.

Nejlepších výsledků jsme ale zatím dosáhli díky intenzivní rehabilitaci s využitím speciálního oblečku TheraSuit/TheraTogs. Anetka tuto rehabilitaci absolvovala již několikrát a vždy po jejím ukončení došlo ke zlepšení jejího zdravotního stavu. Například se snížila celková spasticita, zlepšila se koordinace jejích pohybů a posílily se důležité svaly, čímž došlo k rozvoji a zkvalitnění Anetčiny chůze.

A právě díky skvělým výsledkům bychom ji tuto intenzivní rehabilitaci chtěli opět dopřát. Bohužel se však jedná o výdaj v řádu několika desítek tisíc korun, což si nemůžeme dovolit. I když se snažíme potřebné finanční prostředky našetřit, náš rozpočet není neomezený. Navíc žijeme jen z platu mého manžela, já se kvůli Anetčinu zdravotnímu stavu ještě do práce vrátit nemůžu. Rehabilitační pobyt jsme Anetce hradili už několikrát. Aby se její stav zlepšoval, je však potřeba pobyt opakovat několikrát do roka. A proto vás moc prosíme o pomoc. Bez vás jí potřebnou rehabilitaci nebudeme moci dopřát.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě