Jirkovi na školní pomůcky

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

školní potřeby; dar zajišťuje Sevt.cz

Obrázek daru
Bc. Martina  Rábová
Patron příběhu

Bc. Martina Rábová

sociální pracovnice

Komentář patrona

S Jirkou jsem se poznala v rámci výkonu svého povolání sociální pracovnice v organizaci ABATAB, spolku pro péči o rodinu. Jirkova rodina je v našem spolku vedena od ledna roku 2016, kdy začala naše spolupráce. Jirka musí docházet na psychiatrii, protože se pere s velkým množstvím diagnóz a poruch (např. ADHD, sociální fobie, noční můry a děsy atd.), které se navzájem prolínají a ovlivňují jeho chování, emoce a prožitky. Jeho psychický stav je podle mého názoru velice složitý a těžko popsatelný. Někdy se mnou komunikuje zcela bez problémů, jindy se na mě ani nepodívá. Jirkovi rodiče se maximálně snaží, aby svému synovi co nejvíce usnadnili život. Aktivně hledají způsoby, jak mu pomoci, není to však vůbec snadné. Jirka žije s rodiči a sestrou ve vyloučené lokalitě v sociálním bytě. Rodiče jsou závislí na sociálních dávkách, protože se jim nedaří najít zaměstnání. Snaží se ale přivydělávat si na brigádách. Jejich domácnost je vybavena odpovídajícím nábytkem, děti mají čisté a pěkné oblečení. Maminka s tatínkem se hodně snaží, aby dětem nic nechybělo, nedostatek peněz je však znát. Když ze svých příjmů uhradí bydlení, energie, školku, školu, potraviny a léky, žádné peníze jim už nezbydou. Jirka však potřebuje nové školní pomůcky. Rodiče naštěstí při hledání možností, jak na školní potřeby sehnat peníze a přitom neupadnout do dluhové pasti, narazili na Patrona dětí a rozhodli se s mojí podporou požádat o pomoc.

Společně jsme vybrali
celou částku 2,970 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého prvňáčka

Osmiletý Jirka se narodil už v 7. měsíci. Po pár měsících doma se ukázalo, že si jeho předčasný příchod na svět vybere svou daň. Jirka nejprve nereagoval na žádné zvuky, takže jsem měla strach, že neslyší. Foniatrické vyšetření ale ukázalo, že sluch má v pořádku. Později začal celý promodrávat a nikdo z lékařů nevěděl, proč se mu to děje. Postupem času si také začal ubližovat – tloukl hlavou do zdi nebo do země, štípal se a kousal sám sebe.

S nástupem do školky se objevily další potíže. Jirka si rád hrál sám, stranil se ostatních. A když se rozhodl, že upoutá pozornost jiných dětí, začal vydávat pazvuky nebo se zvláště chovat. Děti jeho chování nerozuměly a nechtěly si s ním hrát. Byl pro ně prostě divným klukem.

Navzdory všem svým problémům Jirka nastoupil do 1. třídy, a to s podpůrnými opatřeními 3. stupně. Ukázalo se však, že školu ještě nezvládne, a tak bude 1. třídu opakovat. Důvodem mohou být léky, které má Jirka předepsané od svého psychiatra. Jejich vedlejším účinkem je totiž únava, což má na učení samozřejmě vliv. Bez nich to ale nejde – Jirka má diagnostikované ADHD a společně se sebepoškozovacími sklony by sám sobě mohl vážně ublížit. Nedokáže se navíc příliš soustředit a pletou se mu písmenka. Na 2. třídu tak ještě není připravený.

A proč vám tohle všechno píšu? Loni měl Jirka školní potřeby z druhé ruky. Ty už se ale úplně rozpadly a bude potřeba mu pořídit nové. Protože si ale nemůžeme takový výdaj dovolit, prosíme vás o pomoc. Partner přišel nedávno o práci a zatím se mu nepodařilo sehnat jinou. Pobíráme dávky hmotné nouze a oba se snažíme pracovat alespoň na dohodu o provedení práce. Z našich příjmů však zvládneme uhradit jen to nejnutnější, jako je nájem a potraviny. Proto vás moc prosíme o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě