Jonáškovi na logopedické cvičení

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

terapii v ABA Centru ve Starém Plzenci;

jedná se o 20 lekcí „logopedického“ cvičení, jehož účelem je dítě rozmluvit

Obrázek daru
Zlata Baumruková
Patron příběhu

Zlata Baumruková

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Jonášek je syn mé bývalé kolegyně. Celou jeho rodinu moc dobře znám a pravidelně se stýkáme. Snažím se mamince s Jonáškem pomáhat a vozím ho na speciální učení. Jonášek už totiž nezvládá cestování v MHD. Společně jsme také byli v ABA Centru, kde se Jonášek věnoval speciální terapii. Její financování je pro rodinu velmi finančně náročné, terapie je však velmi účinná a pro Jonáška moc důležitá. Proto bych chtěla požádat o pomoc s hrazením této terapie.

Společně jsme vybrali
celou částku 15,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby se autista Jonášek naučil mluvit

Jonášek se do naší mírně chaotické rodiny narodil v listopadu roku 2010. V té době měl jednu skoro dospělou sestru, druhou v zajetí puberty a třetí sestřička již byla malá školačka. Jonášek byl velmi usměvavé miminko, pořád se všemu vyloženě „chechtal“. Miloval hudbu a nejraději usínal u písniček Michaela Jacksona, Anny K., Jarka Nohavici a skupiny Chinaski.

Jonášek se hezky vyvíjel, byl jen trošku motoricky neobratný. Chodili jsme s ním na rehabilitaci, kde si velmi oblíbil svoji rehabilitační sestřičku. V sedmnácti měsících nám onemocněl stafylokokovou infekcí očí, což není zrovna časté onemocnění. Týdenní pobyt v nemocnici ale skvěle zvládl, celou dobu pobíhal za doktory a sestřičkami a chtěl si hrát. Po doléčení dostal MMR vakcinaci (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám). V tu chvíli ale došlo k velké změně v jeho chování – z veselého kluka se stal uječený a nešťastný tvoreček.

Když mu byly dva roky, vzala jsem ho k dětské lékařce s tím, že se mi Jonáškův stav nelíbí. Vyjádřila jsem také obavy nad jeho pomalejším vývojem. Paní doktorka se mě snažila uklidnit s tím, že chlapci bývají pomalejší a že Jonášek všechno dožene. O půl roku později však Jonášek absolvoval vyšetření u dětské psycholožky zabývající se autismem a ta nám sdělila, že je Jonášek autista. Začali jsme s ním obíhat další doktory, ale také úřady. Kvůli synkovu stavu jsem nemohla jít do práce, takže jsme žádali o příspěvek na péči.

Půl roku nám Jonášek vydržel chodit do autistické školky. Bohužel nemá rád, když dělá pořád stejné věci, nesnáší opakování stejných úkolů pořád dokola. Je jasným důkazem toho, jak různorodý autismus může být. Zkoušeli jsme ještě speciální školu, ale ani tam to nešlo.

Hledala jsem další místa, kde by se mohl učit a rozvíjet a narazila jsem na ABA Centrum a skvělou terapeutku, která spojila dohromady ABA terapii s tzv. Floortime. Jonášek se tak věnuje speciálním logopedickým cvičením a učí se hrou. Nejprve si osvojuje gesta a pak přechází na slova. Moc ho to baví, protože nemá čas se nudit a zlobit. Má za sebou už rok této terapie a právě díky ní je schopen říct pár slovíček. Jinak bohužel nemluví. Terapie v ABA Centru by ho ale mohla rozmluvit.

Jonášek má své osobní asistentky, které nás doprovázejí na výlety, terapie a speciální učení (tomu se Jonášek věnuje v centru Rubikon). Nicméně ABA terapie v kombinaci s Floortime mu moc pomáhá a je úžasné sledovat, jak vylézá se svého světa autistů a začíná s námi komunikovat. Tato terapie je však velmi finančně náročná, zdravotní pojišťovny nic nepřispívají. Budeme vděční za jakoukoli podporu.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě