společně za
lepší dětství

Otevřít menu Zavřít menu

Jonáškovi rehabilitace pomohou v protažení svalů

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

neurorehabilitační program; dar zajišťuje Centrum Hájek

Obrázek daru
Ilona  Vintrová, DiS.
Patron příběhu

Ilona Vintrová, DiS.

rodinná známá

Komentář patrona

Jonášek je 7leté zlatíčko, které si vytáhlo do života kartu Černého Petra.

Narodil se s velmi nízkou porodní váhou, epilepsií, mikrocefalem, kvadruplegií a velmi vzácnou genetickou poruchou. Je plně odkázaný na péči druhé osoby.

Rodiče mají ještě 3 děti, 2 starší a mladší. Tatínek pracuje od rána do večera na několika místech, aby se maminka mohla starat o synka.

Potřebují spoustu financí na lázeňskou rehabilitační péči i kompenzační pomůcky. Váš příspěvek na neurorehabilitace pro ně bude hodně znamenat.

Sdílet příběh:

Jonášek je chlapec s velmi vzácnou genetickou poruchou

Jonášek má nejraději všude kolem sebe plyšové hračky. Rád poslouchá hudbu a pozoruje různé světelné efekty. Hoch se narodil předčasně a po porodu mu byla zjištěna závažná srdeční vada, kvůli které byl operován v 5.měsíci života. Ani po operaci nijak významně nepřibýval na váze. Dalšími vyšetřeními bylo zjištěno, že je nositelem velmi vzácného genetického defektu. Odhadem byla tato porucha diagnostikována přibližně u 5 dětí na celém světě.

Jedním z projevů onemocnění je mentální retardace. Nyní je mu 7 let, ale mentálně odpovídá cca 7měsíčnímu dítěti. Také má progresivní epilepsii, je kompletně imobilní a celodenně odkázaný na péči svého okolí. Jeho ruce i nohy jsou omezeny pohybem a jsou spazmatické, jako by byli v křeči (trpí kvadruspazmem). Jeho kyčle jsou vykloubené. Jonášek nemluví, snaží se komunikovat nonverbálně.

Základem péče o něj je vyvážená strava, protože váží jen 12 kg, a také pravidelné intenzivní rehabilitaci. Ty mu pomáhají k uvolnění ztuhlých svalů a k jejich posílení, což je pro chlapce moc důležité.

Hoch má dva nevlastní starší sourozence, Jirku a Magdalénku, a vlastní sestřičku Kristýnku. Maminka je s ním doma, tatínek pracuje a snaží se vydělat i za maminku, aby všichni měli vše potřebné. Výdaje za Jonáškovy terapie, stravu a kompenzační pomůcky jsou však vysoké. Proto se obrací na Patrona dětí s žádostí o pomoc s uhrazením neurorehabilitačního programu pro syna. Tomu se tak dostane potřebného protažení celého těla. Posílí a uvolní se některé svaly.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě