Karolínce na mentální rozvoj

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad a ochranný obal; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Barbora  Jiráková
Patron příběhu

Mgr. Barbora Jiráková

sociální pracovnice

Komentář patrona

S rodinou spolupracuji pět let, od Karolínčina jednoho roku. Karolínka má od narození zdravotní problémy vycházející z genetické zátěže. Motorické problémy se u Karolínky potkávají s potíží rozumět všemu, o čem se mluví, a také samostatně se vyjadřovat. Rodina se celou dobu velmi snaží, aby pro její rozvoj bylo učiněno vše, co je v jejich silách. Maminka s Karolínkou jezdí dvakrát ročně do lázní, chodí pravidelně na rehabilitaci, shání různé zdravotní pomůcky, které by Karolínce ve všestranném rozvoji pomohly. Rodina se neomezuje jen na pomoc své dceři - maminka se aktivně účastní kroužků pro děti se zdravotním postižením, vymýšlí pro ně program, zapojuje každého, kdo má zájem. Karolínka se tedy díky tomu může zúčastňovat i těchto aktivit. Karolínce by velmi pomohlo používání počítače s výukovými programy. Mohla by tak rozvíjet řeč a další schopnosti, naučit se soustředit na práci ve škole.

Celou částku se bohužel nepodařilo vybrat. Dary se ale nikde neztratily, podpořili jste jimi jiné dětské příběhy. Děkujeme!

Sdílet příběh:

Aby se Krolínka naučila komunikovat se světem a spoustu dalších věcí

Karolínka se nám narodila v roce 2012 jako vytoužené dítě. S manželem jsme se 3 roky snažili o miminko, byli jsme připraveni poskytnout mu veškerou péči a lásku. Po komplikovaném porodu, zakončeném císařským řezem, však došlo k poškození Karolínčina zdraví. Karolínka po porodu nepřijímala potravu, ve třech měsících se neotáčela, nepásla koníčky, nebrala hračky do ruky. V devíti měsících neseděla, neotáčela se ani nereagovala na podněty. Po změně lékařského zařízení Karolínka absolvovala spoustu vyšetření a testů. Nastal šok. Vyšetření ukázala, že zároveň trpí vzácnou vrozenou chromozomální poruchou. Dnes má těžké kombinované postižení, hypotonii, mikrocefalii, opožděný vývoj jemné motoriky, středně těžkou mentální retardaci, nefunkční štítnou žlázu a slabé srdíčko.

Karolínka je již 5,5letá a ač to jde pomalu, přeci jen dělá malé pokroky. Má ráda kontakt s lidmi, ale nechápe rozdíl mezi známým a neznámým člověkem. Se všemi se mazlí, objímá a chce komunikovat, ač nerozumí a nemluví. Karolínka je většinou v dobré náladě. Má ale také období, kdy trpí prudkými změnami nálad. Bývá to, když je unavená, projevuje se to v zimním období, nebo naopak při velkém horku. Bojí se neznámých věcí a zvuků. Bez pomoci se nenají ani nenapije, neorientuje se v čase ani prostoru. Nemá pud sebezáchovy. Novým věcem se učí velmi pomalu a je nutné vše stále opakovat.

Karolínka se moc snaží a my jí podporujeme, aby udělala co největší pokroky a byla aspoň do určité míry samostatná. K tomu by jí pomohlo využívání iPadu s výukovými programy pro takto postižené děti. Může s ním rozvíjet řeč, učit se rozeznávat barvy, porovnávat obrázky, cvičit jemnou motoriku, celkově se mentálně rozvíjet. Rozhodli jsme se poprosit o pomoc nadaci Patron dětí, jelikož si sami nemůžeme takový nákup dovolit.

Velice děkujeme všem laskavým dárcům za pomoc. Každá korunka je pro nás velký dar.

S pozdravem,

maminka Karolínky

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě