Kateřince na rozvoj znakového jazyka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

asistenční službu a surdopedii

Obrázek daru
Vlastimil  Gottlieb
Patron příběhu

Vlastimil Gottlieb

rodinný přítel

Komentář patrona

Kačenky rodinu znám velmi dobře, jsem jejich kamarád. Kačenka se narodila jako neslyšící děvčátko. Postupem času se přidal ještě autismus a mentální retardace. Ve čtyřech letech vůbec nemluví, projevuje se jen skřeky, výskáním a vrčením. Kačenka žije s maminkou a třemi sourozenci v podnájmu. Otec nejstaršího syna posílá pravidelně výživné, otec tří mladších dětí na jejich výchovu nic nepřispívá, přetrhal veškeré vazby k nim. Maminka je tak na všechno sama. Kačenka chodí 2 x týdně do školky pro zdravé děti, kde má k sobě asistenta, 3 dny v týdnu potom navštěvuje školku pro sluchově postižené. Maminka se s Kačenkou také věnuje domácí výuce a surdologopedii (tu má ve školce i doma), která jí pomáhá s učením znakového jazyka. Pro Kačku je naučení znakové řeči dost obtížné, všeho všudy umí 5 znaků, a ovládnutí této formy komunikace je pro ni běh na dlouhou trať. Za 2 roky půjde do první třídy a maminka by chtěla, aby si Kateřinka do té doby formy neverbální komunikace pořádně osvojila. Proto bych rodině rád pomohl sehnat peníze na uhrazení asistenta, který by Kačenku doprovázel do školky pro sluchově postižené, a také na pravidelné hodiny na surdopedii, díky kterým se zlepší její neverbální komunikační dovednosti.

Společně jsme vybrali
celou částku 27,400 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Kateřinky, pro kterou je znakový jazyk jediným způsobem komunikace

Moje čtyřletá dcerka Kateřinka je krásná a usměvavá holčička, která bohužel vůbec neslyší. Mám ještě další 3 děti, sedmnáctiletého syna a sedmiletá dvojčátka. Měsíc po Kateřinky narození jsem na ně ale zůstala sama.

Kateřinka od svých jedenácti měsíců nosí sluchadla, zatím vůbec nemluví. Všechno také nasvědčuje tomu, že trpí poruchou mozku. Mentálně je totiž na úrovni rok a půl starého dítěte. Čeká nás ještě několik vyšetření, která by nám měla odpovědět na otázku, jakou konkrétní poruchou Kateřinka trpí.

V září loňského roku nastoupila k mojí radosti do běžné školky. Je tak v kontaktu se zdravými dětmi, což podle odborníků napomáhá jejímu psychickému vývoji. Kateřinky foniatr mi doporučil, že by bylo vhodné ji posílat také do školky pro sluchově postižené. Kateřinka se tam učí znakovou řeč, která zatím představuje jediný způsob společné komunikace. S učením znakového jazyka jí pomáhá surdopedie (pedagogická disciplína, která se zabývá rozvojem lidí se sluchovým postižením). Jedná se ale o velmi drahou záležitost. Školka pro sluchově postižené, kde se Kateřinka může surdopedii věnovat, je navíc vzdálená 70 km od našeho bydliště. Bohužel ale není v mých finančních ani časových možnostech Kateřinku do školky vozit.

Proto bych chtěla poprosit o příspěvek na osobní asistenci při doprovázení mojí dcerky do školky a o příspěvek na pravidelné hodiny u surdopeda. Sama jí všechno uhradit nedokážu.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě